Reklam

Linux Kullanıcıya Root Yetkisi Verme

Linux Kullanıcıya Root Yetkisi Verme

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda Linux’te Kullanıcıya Root Yetkisi Verme, (superuser)(admin) yetkisi vermeyi anlatacağız.

Bildiğimiz üzere linux multi users (çoklu kullanıcı) tabanlı bir işletim sistemidir, bundan dolayı kullanıcılar işletim sisteminin köküne erişebilmek için root yetkisine sahip olan bir kullanıcı üzerinden sisteme giriş yapmalıdır. Bu yüzden Linuxte kullanıcıya root yetkisi nasıl verilir ve geri nasıl kaldırılır ile ilgili bilgilere sahip olmak gerekir.

Root yetkisine sahip olan bir kullanıcı sistem üzerinde dilediği işlemi gerçekleştirebileceğinden yetki verilecek kişiye çok dikkat edilmelidir.  Dikkat edilmediği takdirde sistem zararlı içeriklere karşı savunmasız kalmış olur ve virüsler sistemde dilediği gibi gezebilir. Bu kadar bilgiden sonra gelelim ihtiyacımız olan, linuxte kullanıcıya root yetkisi vermek için gerekli olan komutlara,

Reklam

su ” komutu ile root hesaba giriş yapıyoruz.

hesaba giriş yaptıktan sonra: ” nano /etc/sudoers ” komutu ile ilgili dosyanın içerisine giriyoruz ve resimde yeşil alt çizginin bulunduğu “ root ALL=(ALL) ALL ” komutunun alt satırına gelerek, ” kullanıcı_adımız ALL=(ALL) ALL ” komutunu ekliyoruz ve ctrl+o yaparak dosya üzerine yazma işlemini gerçekleştirip, ctrl+x tuş kombinasyonu ile dosya içerisinden çıkıyoruz.

 

Tüm işlem bu kadar değerli arkadaşlar. İyi linuxlemeler 🙂

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.