Linux heic heif resim görüntüleme
Linux sistemlerde HEIC ve HEIF formatlı resimleri görüntüleme
Reklam

Linux sisteme sahip bilgisayarlarda iPhone ile çekilen HEIC veya HEIF formatındaki resimleri görüntülemek maalesef mümkün olmuyor. HEIF veya HEIC formatındaki resimleri görüntüleyebilmek için bir takım programların bilgisayarınızda kurulu olması gerekir. Paketlerin kurulum işlemi tamamlandığında artık bilgisayarınızda HEIC veya HEIF formatındaki resimleri görüntüleyebilirsiniz.
Aşağıda yer alan iki aşamalı adımı takip ederek Linux çekirdeğine sahip bilgisayarınızda HEIC veya HEIF formatındaki resimlerinizi görüntüleyebilirsiniz. Bu işlemlere başlamadan önce root yetkilerine sahip bir hesap kullanmanız gerekir.

  1. Aşama heif-gdk-pixbuf paketinin kurulması
Paketler daha önceden kurulmıuş olduğu için yüklenemeyeceğine dair uyarı vermiştir! Sizde yükleme işlemi başarılı bir şekilde tamamlanacaktır.

Paket kurulumu için aşağıdaki komut satırını terminal ekranına kopyala yapıştır yaparak işlemi başlatın. Bir süre sonra paket kurulumu tamamlanmış olacaktır.

sudo apt install heif-gdk-pixbuf
  1. Aşama HEIC & HEIF resim görüntüleme uygulamasının kurulması

Paket kurulumu için aşağıdaki komut satırını terminal ekranına kopyala yapıştır yaparak işlemi başlatın. Bir süre sonra paket kurulumu tamamlanmış olacaktır.

Reklam
sudo apt install gpicview

Kurulum işlemleri başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra HEIC veya HEIF formatındaki resimleri kolaylıkla görüntüleyebilirsiniz. Resim görüntüleme uygulaması olarak “Gpicview” isimli uygulamanın seçilmesi gerekir. Paket kurulumları Ubuntu işletim sisteminde denenmiş olup, başarılı bir şekilde çalıştığı test edilmiştir. Örnek ekran görüntülerine aşağıda göz atabilirsiniz.

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.