Reklam

Linux Dosya Kopyalama, Taşıma ve Silme

Linux Dosya Kopyalama Komutu

Linux işletim sisteminde dosyaların kopyalanması için İngilizcede kopya anlamına gelen “copy” kelimesinin kısaltması $cp komutu kullanılır. Bu komuta iki adet parametre eşlik edebilir. Bu parametreler;

  1. -i kopya işleminin onaylanmasını ister, hata riskini azaltır
  2. -r bir dizin ve içerisindeki herşeyi hedef dizine kopyalar

$cp yucebilgi.doc /dizin komutu ile yucebilgi.doc dosyası dizin adındaki klasöre kopyalanır.

$cp -r /home/abdullah/yucebilgi /opt/lampp/htdocs komutu ile yucebilgi dizini ve içerisindekiler, htdocs klasörünün içerisine kopyalanır.

Reklam

Linux Dosya Taşıma Komutu

Dosyaların taşınması için ise İngilizcede taşıma anlamına gelen “move” kelimesinin kısaltması olan $mv komutu kullanılır. Bu yapılan işlem aslında kaynak dosyayı taşınan yerden silmek demektir. $mv komutu aynı zamanda dosyanın ismini değiştirmek içinde kullanılır.

$mv deneme.txt yucebilgi.txt komutu ile dosya aynı klasör içine başka bir isimle taşındığı ve eski dosya silindiği için dosyanın ismi değişmiş gibi oldu.

Linux Dosya Silme Komutu

Linux’da dosyaların silinmesi için “remove” kelimesinin kısaltması olan $rm komutu kullanılır. Bu komuta üç adet parametre eşlik edebilir. Bu parametreler;

  1. -i kopya işleminin onaylanmasını ister, hata riskini azaltır
  2. -r bir dizin ve içerisindeki herşeyi hedef dizine kopyalar
  3. -f dosyaları onay almadan tek adımda koşulsuz siler.

Linux işletim sisteminde dosyalar “” karakteri ile başlayabilir. Ancak böyle bir dosyanın silinmesi için “” yazıldığında “”’nin ardından gelen karakterle parametre olarak algılanır. Bunu engellemek için yan yana iki tane “” kullanılır. Bu iki “” dan sonra $rm komutuna parametre gelmeyeceği bilgisi verilir.

$rm -i — -yucebilgi.txt komutunu örnek olarak verebiliriz.

Bulunduğumuz dizinin altındaki tüm dosyları silmek için “*”(yıldız) karakteri kullanılır. Örnek olarak $rm a* => a harfi ile başlayan tüm dosyaları siler. Dosya kopyalama, taşıma ve silme komutları üzerine yazımızın sonuna geldik. Yeni bir yazıda görmüşmek dileğiyle..

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.