linux cron job günlük, haftalık ve aylık otomatik yedekleme
linux cron job günlük, haftalık ve aylık otomatik yedekleme
Reklam

Linux Cron Günlük – Haftalık – Aylık Otomatik Yedekleme İşlemi Yapımı

Merhaba arkadaşlar, bu yazıda sizlere Linux işletim sisteminde Cron ile günlük, haftalık ve aylık olacak şekilde otomatik yedekleme yapma işlemini anlatacağım. Bu anlatımda ayrıca günlük, haftalık ve aylık yedekleme işlemi için Linux Ubuntu / Debian tabanlı sistemlerde script hazırlamayı öğreneceğiz. Yedeklemek istediğimiz dizin için sıkıştırma işlemi yaparak .tar uzantılı sıkıştırılmış dosyayı oluşturacağız.

Cron Job ile Günlük Yedekleme

Linux işletim sistemlerinde Cron ile günlük yedekleme yapmak için bir script dosyası oluşturalım. Oluşturacağımız script dosyasının ismini gunluk-yedekleme.sh şeklinde isimlendirelim. Daha sonra script dosyamızın içerisine aşağıdaki komut satırını ekleyelim.

#!/bin/bash
# Yedek alma scripti

var_date=`date +%Y%m%d.%H%M`

tar czf /home/abdullah/gunluk-yedek/gunluk-$var_date.tar.gz (yedek kayıt edilecek dizin) /home/abdullah/Desktop (yedeği alınan dizin)

Yukarıdaki şekilde script dosyamızı düzenledikten sonra haftalık ve aylık yedekleme için gerekli komut satırlarını görelim.

Reklam

Cron Job ile Haftalık Yedekleme

Linux işletim sistemlerinde Cron ile günlük yedekleme yapmak için bir script dosyası oluşturalım. Oluşturacağımız script dosyasının ismini haftalik-yedekleme.sh şeklinde isimlendirelim. Daha sonra script dosyamızın içerisine aşağıdaki komut satırını ekleyelim.

#!/bin/bash
# Yedek alma scripti

var_date=`date +%Y%m%d.%H%M`

tar czf /home/abdullah/haftalik-yedek/haftalik-$var_date.tar.gz (yedek kayıt edilecek dizin) /home/abdullah/Desktop (yedeği alınan dizin)

Cron Job ile Aylık Yedekleme

Linux işletim sistemlerinde Cron ile günlük yedekleme yapmak için bir script dosyası oluşturalım. Oluşturacağımız script dosyasının ismini aylik-yedekleme.sh şeklinde isimlendirelim. Daha sonra script dosyamızın içerisine aşağıdaki komut satırını ekleyelim.

#!/bin/bash
# Yedek alma scripti

var_date=`date +%Y%m%d.%H%M`

tar czf /home/abdullah/aylik-yedek/aylik-$var_date.tar.gz (yedek kayıt edilecek dizin) /home/abdullah/Desktop (yedeği alınan dizin)

Linux Cron Job ile Yedekleme İşlemi

Gerekli script dosyalarımızı oluşturup, düzenledikten sonra şimdi script dosyalarının izinlerini düzenlememiz gerekir. Bunun için sudo chmod 775 gunluk-yedekleme.sh şeklinde komutlarımızı her 3 dosya için ayrı ayrı çalıştıralım.

Şimdi ise oluşturduğumuz script dosyalarını Cron ile belirli zamanlarda otomatik olarak çalıştırmak için gerekli eklemeleri yapmaya geldi. Bunun için terminal ekranına crontab -e komutunu verin ve karşınıza gelen ekranda 1 ile nano editor seçimini yaparak crontab dosyası üzerinde düzenleme işlemini yapmaya başlayalım. Günlük, haftalık ve aylık yedekleme işlemleri için aşağıdaki kod bloğunu crontab dosyanızın içerisine yapıştırın ve düzenlemeleri ctrl + o kısa yol tuşu ile kayıt edin. Dosyadan çıkış yapmak için ise ctrl + x kısa yol tuşlarını kullanın.

15 0 * * * sh /home/abdullah/gunluk-yedekleme.sh	 
30 0 * * 1 sh /home/abdullah/haftalik-yedekleme.sh	 
45 0 1 * * sh /home/abdullah/aylik-yedekleme.sh

Crontab ile yedekleme işlemlerinde tarih ve saat belirlemek için https://crontab.guru/ internet sayfanızı ziyaret edebilirsiniz.

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.