Linux Arduino IDE Kurulumu Nasıl Yapılır?
Linux Arduino IDE Kurulumu Nasıl Yapılır?
Reklam

Linux Arduino IDE Kurulumu Nasıl Yapılır?

Merhaba arkadaşlar, yazımızda Arduino IDE programını Linux sistemine sahip bilgisayarınıza nasıl kuracağınızı anlatacağız. Kurulum işlemi için bir miktar bilgisayardan anlamanız gerekir. Linux sisteme sahip bir bilgisayar kullandığınız için bilgisayardan anladığınızı varsayarak kurulum işleminin nasıl yapılacağı konusuna geçelim.

İlk olarak https://www.arduino.cc/en/software internet sayfasını açalım. Daha sonra sağ tarafta yer alan Download Options bölümünden Linux 64 Bits sürümü seçerek bilgisayarınıza indirin. İndirme işlemi tamamlandıktan hemen sonra kurulum işlemlerine başlayalım.

Linux bilgisayarınıza indirdiğiniz arduino-1.8.16-linux64.tar.xz isimli sıkıştırılmış dosyayı bir klasör içerisine çıkartın. Daha sonra klasör içerisinde yer alan install.sh isimli dosyayı terminal üzerinden aşağıdaki komut yardımı ile çalıştırın ve kurulumun tamamlanmasını bekleyin.

Reklam
sudo install.sh

Kurulumu işlemi tamamlandıktan hemen sonra Masaüstü alanınızda Arduino IDE uygulamasının kısa yolu oluşturulacaktır. Bu kısa yol yardımı ile Arduino IDE uygulamasını çalıştırabilirsiniz.

Arduino IDE – Linux Arduino Driver Tanıtma Sürücü Yükleme

Linux sisteminizde Arduino cihazınızı programlayabilmek için öncelikli olarak Arduino cihazınızın Arduino IDE programına tanıtılması gerekir. Arduino cihazınızı programa tanıtabilmek için tools > board > arduino uno (sizin arduino modeliniz) seçimi yapmanız gerekir. Daha sonrasında kolay bir şekilde Arduino cihazınızı programlamaya başlayabilirsiniz. Arduino cihazının Linux sistemlerde programlanmasına yönelik basit bir video aşağıda yer almaktadır. Daha fazla video için lütfen youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.