Küme Baş Ağrısı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
Reklam
Küme Baş Ağrısı Nedir?
Nasıl Tedavi Edilir?

Küme Baş Ağrısı Nedir?

Küme baş ağrıları, her seferinde haftalarca ya da aylarca süren nispeten kısa ancak son derece ağrılı baş ağrıları dizisidir. Bahar veya sonbahar gibi her yıl aynı saatte nükseder. Mevsimsel doğalarından dolayı, insanlar genellikle küme baş ağrılarını alerji semptomları veya iş stresi için yanlış yapar.

Küme başağrısına neyin sebep olduğu henüz bilinmiyor, fakat insan yüzündeki bir sinirin gözlerden birinin etrafında yoğun bir ağrı yarattığını biliyoruz. O kadar kötü ki çoğu insan oturamıyor ve sık sık bir ağrı gelecek korkusuyla yaşıyor. Küme baş ağrıları migrenden daha şiddetli olabilir, ancak genellikle uzun sürmez.

Küme başağrısı, en sık görülmeyen baş ağrısı tipidir ve 1.000 kişide 1’den daha azını etkiler. Kadınlara oranla erkeklerde daha fazla görülür. Genellikle onları 30 yaşından önce ağrılar başlar. Küme baş ağrısı aylarca veya yıllarca tamamen kaybolabilir (remisyona gidebilir), ancak herhangi bir uyarı yapılmadan geri gelebilirler.

Reklam

Ne oluyor

Beyninizin tabanındaki belirli bir sinir yolu aktive edildiğinde bir küme baş ağrısı yaşarsınız. Bu sinyal beyindeki hipotalamus denilen daha derin bir bölümünden geliyormuş gibi görünüyor; burada “iç biyolojik saat” uykunuzu kontrol edip döngülerini uyandırıyor.

Etkilenen sinir, trigeminal sinir, yüzünüzdeki ısı veya ağrı gibi duyumlardan sorumludur. Gözünüzün yakınında, alnınıza, yanağınıza, çene çizginize, kulağınızın üst tarafına kadar uzanır.

Bir tümör veya anevrizma gibi temel bir beyin durumu bu baş ağrısına neden olmaz.

Belirtiler

Küme baş ağrısı genellikle 5 ila 10 dakika içinde tam güce ulaşır.

Ağrı neredeyse daima tek taraflıdır ve günlük saldırılar geçirdiğiniz bir dönemde aynı tarafta kalır. (Yeni bir baş ağrısı başladığında, karşı tarafa geçebilir, ancak bu nadirdir.) Sık sık yanan veya delici bir kaliteye sahip olarak tanımlanmaktadır. Zonklama veya sabit olabilir.

Bunu bir gözün arkasında veya çevresinde hissedeceksiniz. O taraftaki alnınıza, şakak bölgesine, burnunuza veya yanağınıza yayılabilir. Her nefes çekişte sanki hava kanallarında yanma hissedersiniz.

Bir küme baş ağrısı kısa sürer – genellikle 30 ila 90 dakika, ancak belki 15 dakika kadar kısa veya 3 saat gibi uzun süre sonra ortadan kaybolur. Küme başağrısı günde bir ila üç defa gelir.

Saldırılar, vücudunuzun 24 saatlik randevusu olan sirkadyen ritm ile bağlantılı görünmektedir. Genellikle her gün aynı saatte, “alarm saati baş ağrısı” adı verildikleri kadar düzenli oluyorlardı. Yattıktan sonra küme başağrısı bir iki saat sonra uyandıracaktır. Gece gelen ataklı ağrılar gündüz ağrılarından daha ciddi olabilir.

Çoğu kişi 2 haftadan 3 aya kadar günlük baş ağrısı çeker; Bu dönemler arasında, en az 2 hafta ağrısız olurlar. Küme baş ağrısı olan her 10 kişiden yaklaşık 2’sinde yılda 14’ten az baş ağrısı yaşanmıyor.

Küme baş ağrısı aşırı rahatsızlık verici ağrı çeşididir. Dayanılması ve katlanılması gerçek anlamda zordur ve kişiyi yıpratıp hayattan soyutlatır.

Uyarı işaretleri

Ağrı aniden başlasa da, etkilenen taraftaki yaklaşmakta olan baş ağrısı ile ilgili birkaç ipucu yakalayabilirsiniz:

  • Rahatsızlık veya hafif bir yanma hissi
  • Göz kapaklarında düşüklük ve yaşarma
  • Göz kızarıklığı veya sulama
  • Akan veya tıkanık burun
  • Kırmızı, sıcak yüz
  • Çok terlemeye başlayabilir ya da ışık sizi rahatsız edebilir.

Küme baş ağrısı, sigara içen veya ağır içki içenlerde daha yaygındır. Bir küme dönemi boyunca, alkol ve nikotine daha duyarlı olursunuz – biraz alkol başağrısı tetikleyebilir. Ancak baş ağrısı olmayan dönemlerde içki içmekle ağrı başlamaz.

Tedavi

Ağrıyı tedavi etmenin en başarılı yolları sumatriptanın bir çekimidir (Imitrex) ve 20 dakikalık bir yüz maskesi yoluyla oksijen solunumudur. Migren için kullanılan triptanlar denilen diğer ilaçlar işe yarayabilir. Ergot mantar ve lidokain burun spreyi temelli reçeteli ilaçlar da yardımcı olabilir.

Baş ağrısı süreleri 2 haftadan az olmadıkça koruyucu tıp almanız gerekir. Doktorunuz, kümenin uzunluğunu kısaltmak için yanı sıra saldırıların şiddetini azaltmak için ilaç reçete edebilir:

Benim kendi kullandığım yöntem ağrı başladığı anda Imigran Subject 6mg/0,5mg 2 Kartuş + Otoenjektör kullanarak dakikasında ağrıyı kesmek oluyor. Fakat çok fazla yan etkisi olmasından ötürü sık sık kullanılmaması gerekir. Günde en fazla 2 defa iğne vurulabilir lakin tavziye edilmez.

Cerrahi tavsiyelerin çoğu trigeminal siniri bloke etmeyi içerir.

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.