Kudüs’ün Tarihi

0
1201

Kudüs’ün Tarihi

Kudüs’ün Tarihi, Tarihte bilinen dünyanın en eski coğrafyalarından biri olan Mezopotamya bölgesi, Eyyubiler, Memluklüler ve Osmanlı gibi bir çok imparatorluğa kucak açmıştır.

Bu bölgede yer alan Kudüs şehri ise tarihte yer alan geçmişi en eski şehirlerden biri olma özelliğini taşır. Hz. Ömer 638 yılında İslam Ordularıyla Kudüs’ü fetih etmişti ve I. Haçlı seferine kadar Kudüs’ü hakimiyeti altına almıştır. I. Haçlı seferi sonrasında kaybedilen Kudüs 1187 senesinde Selahaddin Eyyubi Hittin savaşı sonrasında haçlıların elinden Kudüs’ü geri alarak İslam coğrafyasına tekrar kazandırmıştır. Tekrar fetih edilen Kudüs’de bulunan Kubbetüs Sahra’nın üzerinde yer alan haç işaretinin kaldırılması emrini vermiş ve haç işaretini kaldırılmasını sağlamıştır.

Osmanlı Döneminde Kudüs

Osmanlı Devleti, 1516 yılında Yavuz Sultan Selim döneminde Sinan Paşa önderliğinde yapılan Mısır Seferi sırasında Kudüs’ü fethetmiştir. Kudüs savaş yapılmadan ve kan akıtılmadan teslim alınmıştır. Yavuz Sultan Selim Kudüs şehrinin ismini Kudüs-ü Şerif olarak değiştirmiştir ve Osmanlı Devleti bu şehre 400 yıl boyunca hakim olmuştur. Kudüs, Osmanlı Devleti için her zaman büyük ölçüde önem taşımış ve dini açıdan özel bir yere sahip olmuştur.

Reklam

Kudüs'ün tarihi

Devamı eklenecektir. Güncelleniyor…

 

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.