Kadir Gecesi ve Kadir Gecesiyle ilgili hadisler
Kadir Gecesi ve Kadir Gecesiyle ilgili hadisler
Reklam
Kadir Gecesi ve Kadir Gecesiyle ilgili hadisler
Kadir Gecesi ve Kadir Gecesiyle ilgili hadisler

Kadir Gecesi ve Kadir Gecesiyle ilgili Hadisler

Kadir Gecesi, Kuran-ı Kerim’in Peygamber efendimize vahyedilmeye başlandığı gecedir. Kadir Gecesi nurlu ve feyiz doludur, bin aydan daha hayırlıdır. Bu gecede bol ibadet yapılır ve bolca dua edilir. Yüce Allah’ın insanlara bahşetmiş olduğu bu gecede insanlardan günahlarından arınır ve taleplerini hak katına iletir. Yüce Allah, bir ayeti kerimede şöyle buyuruyor: “Biz Kuran’ı kutlu bir gecede indirdik.” Hiç şüphe yok ki Allah’ın insanlık alemine bahşettiği bu kutlu gece her insan için bir kurtuluş vesilesidir. Kadir Gecesi ve Kadir Gecesiyle ilgili hadisler ve ayetler.

Kadir Gecesi ile ilgili Ayetler:

“Biz onu Kadir Gecesi indirdik. Kadir Gecesi nedir, bilir misin sen? Kadir Gecesi bin aydan hayırlıdır. Meleklerle Ruh o gece Rablerinin izniyle her iş için iner de iner. Tam bir esenliktir o gece, tâ tan yeri ağarıncaya kadar.” (Kadîr sûresi, 1-5)

“Biz Kur’an’ı kutlu bir gecede indirdik.” (Duhân sûresi, 3)

Reklam

Kadir Gecesi ile ilgili Hadisler:

Peygamber Efendimizin eşi Ayşe (r.a.) Peygamber Efendimize: “Ey Allah’ın Resulü! Kadir Gecesinin hangi gece olduğunu bilecek olursam, o gece nasıl dua edeyim?” şeklinde sorduğunda; Peygamber Efendimiz Ayşe (r.a.) şöyle cevap vermiştir: “Allah’ım sen çok affedicisin, affetmeyi seversin, beni bağışla.” (Tirmizî, Deavât, 84)

Yine bir başka hadisi şerifte Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur:

“Kadir Gecesini, fazilet ve kudsiyetine inanarak ve sevabını yalnız Allah’tan bekleyerek ibadet ve taatle geçiren kimsenin kul hakkı hariç geçmiş günahları bağışlanır.” (Müslim, Müsâfirîn, 175)

Kadir Gecesinin Önemi

Kadir Gecesi fazileti yüksek olan ve bin aydan daha hayırlı olan bir aydır. Bu kutlu gecede daha fazla ibadet etmeli, geceleri Allah için sevabını yalnızca Allah’tan bekleyerek ibadeti devam ettirmek gerekir. Yılda yalnızca 1 defa gelen Kadir Gecesi’nde her insanın günahlarının affedilmesi için Allah’a yalvarması, ibadetlerini daha yoğun ve hassasiyet içinde yerine getirmesi gerekir. Her insan için hak olan ecelin günü gelmeden mutlaka içinde bulunduğu Ramazan ayını ve Ramazan ayının son 10 günü içerisindeki 1 günde bulunan Kadir Gecesi’ni hakkıyla ihya etmelidir.

Kadir Gecenizi Kutlarız…

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.