javascript ile elemente class id bilgisi nasıl eklenir
javascript ile elemente class id bilgisi nasıl eklenir
Reklam

JavaScript ile Class, Id Bilgisi Nasıl Eklenir? How To Set Class, Id Element?

Merhaba arkadaşlar, JavaScript öğrenmeye yeni başladıysanız ve JavaScript ile Elementlere yahut Nesnelere Class ve ID bilgisinin nasıl verileceğini merak ediyorsanız bu yazı tam size göre. Yazımızda JavaScript ile oluşturduğunuz veya daha önceden var olan yahut oluşturacağınız elementlere Class, ID, Alt, href gibi bilgileri nasıl ekleyebileceğinizi anlatıyorum.

JavaScript ile elementler üzerinde kullanıcıya gösterilecek canlı değişiklikler yaptırabilirsiniz. Bu değişiklik işlemlerini Class veya ID bilgileri ile gerçekleştirilmesini sağlayabilirsiniz. Örnek olarak bir butona basıldığında element üzerinde açma – kapama şeklinde işlem yapmak için class üzerinde bir takım işlemler yaptırmanız gerekir. Bu değişikliğin goster(), gizle() fonksiyonları ile gerçekleştirildiğini düşünelim. goster() fonksiyonu gereğini yerine getirdiğinde nesne goster şeklinde bir class değeri alır. Yine gizle fonksiyonu gereğini yerine getirdiğinde nese gizle şeklinde bir class değeri alır.

document.getElementsByTagName(“div”).setAttribute(“class”,  “goster”);

Yukarıda kod yapısı sonrası düz bir şekilde yer alan <div> Elementi artık <div class=“goster”> şeklinde gösteriliyor olacak.

Reklam

Yazımızda Nesnelere, Etiketlere, Elementlere JavaScript ile Class, ID Bilgisi veya başka bir bilginin yapısının nasıl eklenebileceğini anlattık. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.