javascript ile element nasıl oluşturulur
JavaScript ile Element Nasıl Oluşturulur?
Reklam

JavaScript Element Nasıl Oluşturulur? How To Create Element?

Merhaba arkadaşlar, JavaScript öğrenmeye yeni başladıysanız bu yazıda sizlere oldukça basit şekilde uygulamalı olarak JavaScript ile nasıl element oluşturabileceğinizi anlatacağım.

Son dönemlerde oldukça popüler hale gelen ve çok fazla kütüphane ve framework çeşitliliğine sahip olan JavaScript ile pek çok büyük ve küçük proje yapılmaktadır. Ufak bir proje olarak Todo List yani Yapılacaklar Listesi yapacağınızı düşünelim. Yapılacaklar listesine her veri eklemenizde otomatik olarak yeni bir div veya list elemanı oluşturulacak ve bu ön yüzde kullanıcıya anlık olarak gösterilecektir. Bu işlemin yapılabilmesi için de JavaScript ile element oluşturmanız gerekir. JavaScript ile oluşturduğunuz her element kullanıcının butona basması sonrası otomatik olarak HTML DOM güncellemesi yapar ve kullanıcıya gösterilir. JavaScript ile element oluşturmak için kullanmanız gereken kod aşağıdaki gibidir. 

var list = document.createElement ("li");
console.log(list);

Yukarıda yer alan kod ile <li></li> elementini oluşturmuş olduk. Console.log() fonksiyonu ile konsol ekranından <li></li> elementinin oluşturulup oluşturulmadığını kontrol edebilirsiniz. Oluşturduğunuz bu elemente Class, ID gibi bir takım Attribute eklemeleri yapabilirsiniz. Yine bunun yanında stil özelliklerini JavaScript kodları ile belirleyebilirsiniz. Bir sonraki yazımız olan JavaScript Element Nasıl Silinir isimli yazımız ile element silme işleminin nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Reklam
Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.