Reklam

iPad ekranı ikincil monitör olarak nasıl kullanılır?

iPad ikincil ekran olarak nasıl kullanılır? iPad bilgisayara ikinci monitör olarak nasıl bağlanır? iPad’i ikinci ekran olarak veya monitör olarak nasıl kullanabiliriz? 

Merhaba, bu yazıda sizlere farklı kullanım senaryolarında iPad’in o muhteşem ve güzel ekranının nasıl ikincil ekran olarak bir başka deyişle monitör olarak kullanılabileceğini anlatacağız.

iPad’in ekranını monitör olarak kullanabilmek için ücretli ve ücretsiz seçenekler vardır. Ücretli seçenekler ücretsiz seçeneklere göre daha yüksek kalite ve performans sunar. Bu nedenle maddi durumunuz el veriyorsa ücretli seçeneklere yönelmenizi tavsiye ederiz.

Reklam
  • Duet Display
https://www.duetdisplay.com/ internet sayfasından alınmıştır.

Ücretli seçenek olan Duet Display uygulaması ile iPad’inizin ekranını ikinci bir monitör olarak kullanabilirsiniz. Duet Display ile iPad’iniz dokunmatik bir monitöre dönüşür. Gecikme olmaksızın 60 FPS görüntü aktarımı sağlar. iPad’inizin ekranını hem yansıtma olarak kullanabilirsiniz, hemde sağ veya sol ekran olarak kullanabilirsiniz. Duet Display uygulamasının hem iPad üzerinde hemde Windows veya MacOS işletim sistemine sahip olan bilgisayarınızın üzerinde kurulu olması gerekir. Bu sayede uygulama üzerinden iPad’inizin ekranını ikinci (ekran) monitör olarak kullanabilirsiniz. Duet Display uygulamasının internet sayfasına aşağıdaki bağlantı yardımı ile ulaşabilirsiniz.
https://www.duetdisplay.com/

  • Sidecar
https://support.apple.com/tr-tr/HT210380 adresinden alınmıştır.

Sidecar Apple tarafından geliştirilen bir uygulamadır. Yalnızca MacOS işletim sistemi sahip cihazlar üzerinde çalışır. Bir MacOS işletim sistemine sahip bilgisayarın ekranını iPad’e yansıtmak için veya iPad’i ikinci ekran yapmak için kullanılır. Daha fazla bilgi için Sidecar sayfasını ziyaret edebilirsiniz. https://support.apple.com/tr-tr/HT210380

  • VirtScreen

VirtScreen uygulaması ile Linux işletim sistemine sahip bir bilgisayarda iPad’inizin ekranını ikinci ekran olarak (monitör) veya ekran yansıtma olarak kullanabilirsiniz. VirtScreen uygulaması ücretsiz olup, Debian tabanlı sistemlerde kolaylıkla kurulabilir. Diğer Linux taban dağıtımları için ise derleme yapmak gerekebilir. Uygulamadan biraz bahsetmek gerekirse, ekran çözünürlüğü uyumsuzluğundan kaynaklı olarak maalesef kaliteli bir görüntü aktarımı sağlanamıyor. Ancak hali hazırda çözünürlük uyumsuzluğundan kaynaklı olarak düşük kalitede de olsa ikinci bir ekran olarak iPad’iniz yinede iş görecektir. Daha fazla bilgi için VirtScreen uygulamasının geliştirici sayfasını ziyaret edebilirsiniz. https://github.com/kbumsik/VirtScreen

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.