iPad bilgisayar yerine tercih edilir mi?
iPad bilgisayar yerine tercih edilir mi?
Reklam

iPad, bilgisayar yerine tercih edilir mi?

Son zamanlarda oldukça artan dizüstü bilgisayar fiyatları nedeniyle ve daha taşınabilir bir cihaza ihtiyaç duymaları nedeniyle, insanlar artık tablet modellerine yöneldiler. Bu yazıda sizlere iPad model tabletlerin bilgisayarın yerini tutup tutamayacağını, bilgisayar da yapabileceğiniz işlemleri yapıp yapamayacağını anlatacağız…

iPad modelleri ile bir bilgisayarda yapabildiğiniz pek çok şeyi yapabilirsiniz. Office uygulamalarını kullanabilir, eba üzerinden canlı ders anlatabilir veya dinleyebilir, 4K video düzenleme yapabilir, görsel içerikler hazırlayabilirsiniz. Kısacası bir bilgisayar ile yapabileceğiniz hemen hemen herseyi iPad modelleri ile yapabilirsiniz. iPad içerisinde yer alan Safari internet tarayıcısı ile internette sörf yaparken, bir bilgisayar ile yaptığınız sörfden çok daha fazla performans alırsınız. İnternet deneyimini masaüstü bilgisayar tadından da yukarıda sunan tek tablet olma özelliğine sahiptir.

Yeni iPad modelleri, performans ve güç olarak diğer marka tabletleri geride bırakıp, sıradan bir tablet olmanın kalıplarının dışına çıkarak kullanıcısını mutlu ve tatmin etmeyi başarıyor.

Reklam

Dilerseniz önce bir iPad ile neler yapılamaz sorusunun cevabını verelim!

  • Yazılım, kodlama veya server işlemlerine yönelik kodlamalar yapıyorsanız iPad sizin için doğru tercih olmaz.
  • Bilgisayar oyunları oynayanlar için iPad tercih etmek doğru bir tercih olmaz.
  • Bilgisayar işletim sistemlerine özel yazılan programlar kullanıyorsanız iPad doğru bir tercih olmaz.
  • USB Port paylaşım programları kullanıyorsanız, iPad doğru bir tercih olmaz.

Yukarıda saydığımız işlemler haricinde ki tüm işlemlerinizi yeni model bir iPad ile yapabilirsiniz.

İş için iPad;

Bir iPad ile şirketinize gelen e-postalarınızı kontrol edebilir ve cevaplayabilirsiniz. Geniş ekranı sayesinde e-postalarınızı yönetmek bir telefona göre oldukça daha rahattır. Ayrıca büyük ekranlı bilgisayarlar gibi yer kaplamaz ve hassas dokunmatik ekranı sayesinde kullanımı oldukça kolaylaştırır.

İş için kullandığınız tüm ofis uygulamalarınızı yine iPad üzerinde oldukça rahat bir şekilde çalıştırabilirsiniz. Ayrıca iş yerinde kullanacağınız iPad ile kablo karışıklığından da kurtulmuş olursunuz. Sürekli şarjda olması gereken bir dizüstü bilgisayarın veya kocaman bir kasaya sahip masaüstü bilgisayarın kablolarının karışıklığı sizi rahatsız edemez. Bu sayede hem işinize daha fazla motive olursunuz hemde çalışma masanızda çok daha fazla alana sahip olursunuz.

Eğitim için iPad;

Öğrenciler için veya eğitimciler için iPad bir bilgisayar ile yapabileceğiniz her şeyi yapabilme imkanı tanır sizlere. Cam Scanner gibi uygulamalar sayesinde elinizin altında bulunan makalelerin veya metinlerin resimlerini çekerek tüm metni seçilebilir halde bilgisayar yazısına çevirebilirsiniz. Ayrıca zoom gibi uygulamalar ile video konferanslara katılabilirsiniz, EBA üzerinden canlı ders anlatabilirsiniz. Apple Pencil kalem ile eğitiminiz sırasında notlarınızı iPad üzerinde tutabilirsiniz. PDF dosyaları oluşturabilir ve PDF dosyalarını düzenleyebilirsiniz.

iPad kullanırken ortalama 10 saat boyunca bir elektrik kaynağına ihtiyaç duymazsınız. Bu sayede dilediğiniz her yerde iPad ile çalışabilirsiniz. Harici Bluetooth klavyeler ve Bluetooth fareler ile Bluetooth desteği olan dilediğiniz klavyeyi ve fareyi iPad cihazınıza bağlayarak kullanabilirsiniz.

İçerik üretimi için iPad;

iPad’de bulunan dosyalar uygulaması sayesinde iPad’inizde mevcut olan dosyaları görüntüleyebilirsiniz. USB bellek, HDD disk veya SSD disk takarak iPad’inizde hazırladığınız dosyaları harici depolama birimlerine kayıt edebilirsiniz. Örnek olarak hazırladığınız 4K bir videoyu düzenleme (kurgulama) sonrasında harici belleğinize doğrudan kayıt edebilirsiniz. Bu sayede iPad cihazınızın depolama alanında yer kalmaması halinde dosyalarınızı harici belleklerde tutabilirsiniz. Usb type C girişine sahip olan iPad modellerinde USB çoğaltıcı Hublar sayesinde bilgisayarda olduğu gibi birden fazla usb girişine sahip olabilirsiniz. Ayrıca HDMI desteği ile iPad ekranında yer alan görüntüyü başka bir ekrana aktarabilirsiniz. Kısacası çevre birimleri ile bilgisayarda olduğu gibi bağlantı kurabilirsiniz.

iPad ile AppStore mağazasında yer alan profesyonel seviyedeki birbirinden farklı uygulamaları kullanarak şaheserler ortaya çıkarabilirsiniz. Yüksek hassasiyete sahip Apple Pencil ile her dokunuşunuz bir sanat eseri olacak…

Yeni iPad’in güçlü işlemcisi ile video düzenleme işlemleri ile uğraşan kullanıcılar, AppStore mağazasında yer alan LumaFusion gibi uygulamalar sayesinde 4K çözünürlüğünde profesyonel seviyede düzenlemeler yapabilirler. Video düzenleme gibi yeteneklerin yanında fotoğraflarınızı da iPad ile profesyonel seviyede düzenleyebilirsiniz. Hatta iPad’in içerisinde yer alan GarageBand uygulaması ile profesyonel düzeyde müzikler ortaya çıkarabilirsiniz veya müziklerinizi düzenleyebilirsiniz.

Oyun için iPad;

iPad üzerinde oyun deneyimine dair aslında yazılacak çok bir şey yok. Tabletler içerisinde alabileceğiniz en yüksek kalitede ve en üst seviyede performans deneyimini iPad ile yaşayabilirsiniz. Hatta Bluetooth desteğine sahip konsol kolları ile de iPad üzerinde oyunlar oynayabilirsiniz.

Sonuç;

Toparlayacak olursak, bir iPad ile bilgisayar da yapabileceğiniz pek çok şeyi ve hatta daha fazlasını yapabilirsiniz. Kendi kullanımımda olan yüksek donanımlı masaüstü bilgisayarımı satarak bana yeteceğini değerlendirdiğim iPad Air 4 modelini almaya karar verdim ve aldım. Bugüne kadar günlük işlemlerimi, web site yönetimini, video ve fotoğraf düzenlemelerimi iPad ile yapıyorum. bu süre zarfında bana elimin altında bir bilgisayar olsaydı dedirtmedi. Kablo derdinden kurtulmak isteyen, yerden tasarruf etmek isteyen, taşınabilir yüksek performanslı iş bilgisayarı isteyenler için mantıklı bir seçim olacaktır.

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.