Hes kodu nedir nasıl alınır
Reklam

Hes Kodu Nedir? Nasıl ve Nereden Alınır?

HES kelimesi, Hayat Eve Sığar cümlesinin kısaltmasıdır. Hayat eve sığar uygulaması ve HES kodu ile sağlık bakanlığı tarafından vatandaşların risk durumları analiz edilir. Bölgesel bazlı istatiksel veri toplayarak Covid-19 salgınının hangi bölgelerde yoğunlaştığı tespit edilir. Covid-19 testi pozitif olan vatandaşların takibi yine HES kodu ile yapılır. HES kodu ile yapılan takipte Covid-19 testi pozitif olan vatandaşların toplum içerisine karışmamasını sağlamak ve vatandaşların virüsü yaymasını önlemek amaçlanır.

Kamu kurum ve kuruluşlarının girişlerinde, belirlenen meydanların girişlerinde ve alışveriş merkezlerinin girişlerinde vatandaşlardan HES kodunu göstermeleri istenir. Vatandaşların HES kodlarının kontrolü sağlanarak, pozitif vaka olup olmadıklarının, karantinada olup olmamaları gerektiğine dair kontroller yapılır. Yine bu belirtilen yerlerde HES koduna sahip olmayan vatandaşların girişlerine izin verilmez.

HES kodu nasıl ve nereden alınır?

Reklam

HES kodunu E-Devlet üzerinden alabileceğiniz gibi akıllı telefonunuza yükleyeceğiniz Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden de alabilirsiniz. HES kodlarını süreli alabileceğiniz gibi süresiz olarakta alabilirsiniz. HES kodunu E-Devlet üzerinden nasıl alabileceğinize dair aşağıdaki görselleri sırası ile takip ederek öğrenebilirsiniz.
Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.