Güvenli şifre nasıl oluşturulur?
Reklam

Şifre nedir? Güvenli Şifre Nasıl Olmalı?

Şifre nedir? Güvenli Şifre Nasıl Olmalı? gibi konulara değineceğim. Umarım şifre konusunda henüz acemi olan kullanıcılara bir nebze faydası olur.

Şifre Nedir?

Gizlilik ve önem içeren her teknolojik cihaz yada programlarda kullandığımız kişiye özel ve başkaları tarafından tahmin edilmesi güç harfler, rakamlar ve işaretlerden oluşan karakterlere şifre denmektedir.

Evimizin kapısını açmak için yada para kasamızı açmak için kullandığımız anahtar ne kadar önemli ise şifrelerde dijital alemde bir nevi anahtar hükmünde ve çok önemlidir.

Reklam

Şifreler nerelerde kullanılır?

Şifreler artık dijital dünyamızın neredeyse her alanında kullanılmaktadır. TV’lerde, Uydu alıcılarında, bilgisayarlar, akıllı telefonlar, banka hesapları, kredi kartları, internet siteleri, uygulamalar hemen hemen aklınıza gelen her yerde kullanılmaktadır.

Güvenli şifre nasıl oluşturulur?

Güvenli şifre nasıl oluşturulur?

Güvenli şifreler oluşturulan şifrenin içerisinde en az bir küçük harf, bir büyük harf, rakam ve işaretler içeren şifrelerdir. Anlamlı bir kelime yada sözcük içermemelidir. Aynı karakterler peş peşe kullanılmamalıdır. En az 6 karakterden oluşmalı ancak genelde 8 karakter tavsiye edilmektedir.

Kredi kartları yada bankomat kartlarında özel işaretli karakter kullanamayacağımız için burada dikkat edilmesi gereken husus, doğum tarihi bilgileri içeren bir şifre olmamalıdır. Türkiye de maalesef en çok kullanılan şifreler doğum tarihleri içeren şifrelerdir. Yada önemli tarihleri içeren şifreler olan 1453, 1919, 1299, 0571 gibi herkes tarafından tahmin edilmesi çok kolay şifreler.

Kredi kartlarında yada bankomatlarda kullanılması gereken şifre kesinlikle doğum tarihi ve önemli tarihler olmamalı! Farklı rakamlar olması şifrenizin tahmin edilmesini güçleştirecektir. Örneğin: 5381 yada 8461 gibi..

En güvenli şifre örnekleri: B/t&+1^$ – R7ç%+M) – S!4$e?O gibi karekterlerdir. Bir çok kullanıcı bu karakterleri tercih etmez çünkü hatırlanması mümkün değildir. 🙂

Güvenli şifreler en az altı farklı harf, rakam ve işaretlerden oluşmalıdır. bu tür şifrelerin çok uzun olması çok önemli değildir.

Güvensiz şifre örnekleri: 12345678 – googlearamamotoru – buyogurdusarmısaklımıyesek – abcdefg – kediminadıminnos gibi karakterlerdir.

Güvensiz şifreler anlamlı sözcükler içerdiğinden ne kadar uzun olurlarsa olsunlar maalesef kırılması kolay şifrelerdir.

Önemli Not: Mail şifreniz, banka şifreniz, internet sitelerinde kullandığınız şifreleriniz mutlaka farklı olmalıdır. Farklı yerlerde kullandığınız şifreleri mutlaka not alınız. Kullanmakta olduğunuz mail şifresini en az 3 ayda bir değiştirmenizi öneririm. (Mail şifresi çok önemlidir. Şifremi unuttum sıfırlama linkleri maillere gönderilmektedir.)

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.