Güneş Gözlüğü Seçimi
Reklam
Güneş Gözlüğü Seçimi

Güneş Gözlüğü Seçimi

Kış kendisini bir türlü göstermese de yeni yılın girmesi ile birlikte indirimlerde başladı. Haliyle bizlerde güneş gözlüğü seçimi konusunda farklı modeller arasında seçim yapmak zorunda kalıyoruz. Sezonda çok yüksek olan gözlüklerde bu indirime girince gözlük stantlarına da uğramadan geçemedim. Güneş gözlüğü hem vazgeçilmez bir aksesuar hemde yaz aylarının kurtarıcısı ve koruyucusu bir üründür.

Gözlük stantlarında bulunan binlerce çeşit trend gözlükten hangisini seçeceğimizi hangisinin bize yakışacağını düşünüp dururuz. Peki güneş gözlüğü seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Öncelikle yüz şeklimizi belirleyip, yüz şekillerine göre en uygun güneş gözlüğü seçimini yapmalıyız. Böylelikle kendinize yakışan gözlüğü bulmak için bir sürü model denemenize ve bunun için vaktinizi harcamanıza gerek kalmayacak.

İsterseniz kısaca bir yüz şekillerini tanıyalım. Daha sonra bir ayna karşısında kendi yüz şeklimizi belirleyip vereceğim ipuçları sayesinde doğru gözlük seçimi yapıp şık bir görünüm elde edebilirsiniz.

Reklam
Güneş Gözlüğü Seçimi Yüz Şekilleri

Yuvarlak Yüz Tipi

Eğer yuvarlak bir yüz tipine sahipseniz amacınız yüzünüzü daha ince ve uzun gösterecek çerçeveler seçmek olacak. Bunun için köşeli çerçeveleri tercih edip, yuvarlak çerçeveli gözlüklerden uzak durmalısınız. Çünkü bu yüz tipi oldukça yumuşak hatlara sahip bir yüz tipidir. Dolayısıyla bu yumuşak yüz tipine sert bir görünüm kazandırmak köşeli ve belirgin çerçeveli gözlük tercihlerinizle mümkün olacaktır. Böylece daha şık ve trend bir görünüm içerisinde olacaksınız.

Kare Yüz Tipi

Eğer kare bir yüz tipine sahipseniz oldukça köşeli yüz hatlarınız var demektir. Amacınız bu sert yüzünüzü yumuşatmaya çalışmak olacaktır. O halde yuvarlak ve oval gözlükler sert ve keskin yüz hatlarınızı yumuşatmaya yetecektir. Ayrıca gözlük sapınızı daha kalın seçerek yüzünüzü daha uzun gösterebilirsiniz. Kare tipi yüzler için ‘’Cat Eye’’ dediğimiz gözlükler bu yüz tipi için en ideal
gözlüklerdir.

Oval Yüz Tipi

Oval yüz tipine sahipseniz şanslısınız demektir. Çünkü orantılı sorunsuz bir yüz hatlarına sahipsiniz ki bu da size gözlük seçimleriniz de büyük bir avantaj sağlıyor. Bu yüz tipine sahipseniz dilediğiniz gözlüğü gönül rahatlığı ile takabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken bir nokta varsa kusursuz ama minik yüz tipinizi gereksiz büyük ve orantısız gözlüklerle kapatmamayı tercih ediyor olmalısınız. Eğer kelebek model gözlükler takarsanız yüz güzelliğinizi ön plana çıkarıp havalı bir görüntü içerisinde olabilirsiniz.

Kalp Yüz Tipi

Kalp yüz tipine sahip olanlar gözlük seçimlerinde biraz zorlanabilir. Kalp yüzü tipine sahip biri olarak özellikle seçimlerime dikkat ettiğimi söylemeden geçemeyeceğim. Bu yüz tipi yanaklara ve çeneye doğru giderek daralır. Yüzümüzün alt ve üst tarafını orantılayacak Aviator güneş gözlüklerini tercih edebilir ya da retro tarzı güneş gözlükleri seçerek hem dikkatleri dağıtmış hemde bir dönem havası yaratarak farklı bir tarz yakalayabilirsiniz.

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.