Gnome klavye Türkçe yapma
Reklam
Gnome klavye Türkçe yapma

Gnome Klavye Dil Değiştirme

Merhaba değerli Yücebilgi okurları ve Linux severler bu yazımızda sizlere Gnome klavye Türkçe yapma nasıl olur bunu anlatacağız. Gnome kurulumu yapan Linux kullanıcılarının pek çoğunun karşılaştığı durum olan Türkçe Q veya F klavye düzeninin Gnome üzerinde düzgün kullanılamaması. Aslında karşılaşılan bu durum bir sorun değildir. Yazımızın devamında sizlere Linux Gnome Türkçe klavye nasıl aktifleştirilir ve kullanılır onu hem görsel olarak hemde video şeklinde göstereceğiz.

Hepimiz biliyoruz ki Linux açık kaynak kodlu ve özgür bir işletim sistemi. Sistem üzerinde dilediğimiz müdahalede bulunarak masaüstü ortamlarımızı keyfimize göre düzenleyebiliyoruz. Linux çekirdeğini boş bir sayfa olarak düşünürsek eğer çizeceğimiz resim ve kalitesi tamamen bizim hayal gücümüze ve kodlama bilgimize bağlı olarak şekillenecektir.

Gnome arayüzü ise üzerine uzun emek sarf edilmiş kaliteli ve geniş bir yelpazeye hitap ediyor. Kullanıcının her türlü ihtiyaçlarını karşılayan Gnome ve Gnome uygulamaları standart bir kullanıcı için vazgeçilmez bir masaüstü ortamıdır.

Reklam

Gnome Klavye Türkçe Yapma

Linux Gnome klavye Türkçe yapma için veya farklı bir dile çevirmek için sırasıyla aşağıdaki yöntemleri izlemeniz gerekiyor. Aşağıda söz konusu aşamalarla ilgili olarak yaptığımız video çekimine de yer verdik. Kullandığımız sistem Arch Linux olup grafik arayüz olarak ise Gnome kullanılmıştır. Video çekimini yaptığımız program SimpleScreenRecorder isimli ekran kayıt programıdır. Gnome klavye Türkçe yapma işlemleri;

  1. Gnome Ayarlarına giriş yapın,
  2. Bölge ve Dil kategorisine tıklayın,
  3. Girdi kaynaklarının altında yer alan artı (+) butonuna tıklayın,
  4. Burada Türkçe dilini seçmeniz gerekiyor,
  5. Türkçe dili kendi içerisinde F ve Q olarak ayrılıyor, Q klavye kullanıyorsanız Türkçe Q değilde direk olarak Türkçe dilini seçmeniz gerekiyor.
  6. Yukarıdaki işlemleri yerine getirmişseniz eğer artık sizinde klavyeniz de dil sorunu yok demektir. Bol yazışmalar, bol kodlamalar…

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.