RAF Dosyası Nedir? RAF Dosyası Nasıl Açılır?
RAF Dosyası Nedir? RAF Dosyası Nasıl Açılır?
Reklam

Fujifilm RAF Dosyası Nasıl Açılır? Nasıl Düzenlenir?

Merhaba arkadaşlar, fotoğraf makineleri ile çekilen ham fotoğraflar RAW formatında kayıt edilir. Fujifilm fotoğraf makinelerinde ise ham fotoğraflar RAF formatında kayıt edilir. Fujifilm fotoğraf makineleri tarafından çekilen RAF formatındaki dosyaları RAW format desteğine sahip fotoğraf düzenleme programları desteklemiyor. Dilerseniz öncelikle RAF dosya formatının ne demek olduğuna bir bakalım.

RAF Dosyası Nedir? 

RAF dosyaları, Fujifilm RAW olarak da bilinir. Fujifilm fotoğraf makineleri ile çekilden yüksek kaliteli fotoğraf özelliklerini içerisinde barındırır. RAF dosya formatı RAW dosyalarda olduğu gibi işlenmemiş ham görüntü verilerine sahiptir. RAF dosyası yalnızca Fujifilm marka fotoğraf makinelerine özgü bir dosya formatıdır. RAF dosyaları ışık ve renkte insan gözünün görebildiğini fotoğrafa yansıtır. Kayıpsız sıkıştırma özelliği sayesinde en iyi görüntü kalitesini sunar. RAF dosya boyutları kullandığınız fotoğraf makinesine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Fujifilm X-T30 II model fotoğraf makinesi ile RAF formatında çektiğim fotoğrafların boyutları ortalama 50 MB boyutlarında olmaktadır. Bu nedenle yüksek boyutlu bir hafıza kartının yanında yine yüksek boyuta sahip bir harici disk fotoğraflarınızı arşivleyebilmeniz anlamında oldukça faydalı olacaktır. 

RAF Dosyası Nasıl Açılır?

RAF dosyasının görüntülenebilmesi ve düzenlenebilmesi için RAF dosya desteği olan bir program kullanmanız gereklidir. Profesyonel düzeyde RAW dosyası düzenleme özelliğine sahip programların bir çoğunun RAF dosya desteği de bulunmaktadır. Örneğin Adobe Lightroom, Skylum Luminar gibi fotoğraf düzenleme programları RAF dosyalarınızı görüntüleyebilmenizi ve düzenleyebilmenizi sağlar. RAF dosyasını düzenlemek için Lightroom gibi profesyonel fotoğraf düzenleme programları bizlere fotoğraf makinesinin objektifi hakkında, ISO değeri hakkında, Diyafram ve Enstantane değerleri hakkında bilgileri verir. 

Reklam

macOs tarafında kullandığım ve RAF dosyasını açmayı denediğim Pixelmator Pro programı ise maalesef RAF dosyasını açamadı ve hata verdi. Bu nedenle Adobe Lightroom gibi geniş dosya format desteğine sahip fotoğraf düzenleme programlarını tercih etmeniz faydanıza olacaktır. 

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.