FreeDos Nedir?
Reklam

Freedos Nedir, Ne Anlama Gelir, Avantajları Nedir sorularının cevaplarını yazımızda tek tek ele alacağız. Laptop (Notebook) veya Masaüstü Bilgisayar alacak olan insanların sıkça karşılaştığı FreeDos kelimesi oldukça merak edilir. Yazımızı okumaya başlayarak FreeDos hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

FreeDos Nedir?

FreeDos kelimesi bilgisayarların içerisinde işletim sistemi bulunmadığını ifade eder. FreeDos olarak alacağınız bilgisayarları başlatmak istediğinizde karşınıza siyah bir ekran gelir ve Boot Device uyarısı verir. Bu ibare sizlere bilgisayarın içerisinde işletim sistemi kurulu olmadığını ve bilgisayara işletim sistemi kurmanız gerektiğini belirtir.

FreeDos Ne Anlama Gelir?

FreeDos bir bilgisayarın işletim sistemine sahip olmadığı anlamına gelir. İşletim sistemine sahip olmayan bilgisayar fiyatları lisanslı işletim sistemine sahip olan bilgisayar fiyatlarına göre bir miktar daha uygun fiyata satılır. FreeDos olan bir bilgisayar işletim sistemi kurabilmek için FreeDos işletim sistemi yükleme rehberimizi inceleyebilirsiniz.

Reklam

FreeDos Avantajları Nelerdir?

FreeDos işletim sistemine sahip olan bilgisayarlar, Windows 10 gibi içerisinde işletim sistemi yüklü olan bilgisayarlara göre bir miktar daha ucuza satılmaktadır. Ayrıca Lisanslı bir bilgisayar aldığınızda bilgisayarın içerisinde markaya ait ön yüklü gelen bir çok program kurulu halde gelir. Bu da bilgisayarınız gereksiz programlar nedeniyle yavaş çalışmasına sebep olur. FreeDos bir bilgisayara ilk işletim sistemini siz kuracağınız için bilgisayarınızda olmasını istediğiniz programlara siz karar verirsiniz.

Özellikle Linux işletim sistemini kullanan insanların FreeDos bilgisayar veya Ubuntu ön yüklü gelen bilgisayar tercih etmesi gerekir. FreeDos olmayan bir bilgisayar ile aradaki lisans ücreti farkına bilgisayar için pek çok aksesuar alabilir.

FreeDos nedir, ne alama gelir, faydaları ve avantajları nelerdir sorularını bu yazımızda yanıtladık. Bir sonraki yazımızda FreeDos işletim sistemine sahip bilgisayara işletim sistemi sıfırdan nasıl kurulur konusunu anlatacağız.

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.