Freedos bilgisayara işletim sistemi nasıl yüklenir
Freedos bilgisayara işletim sistemi nasıl yüklenir
Reklam

FreeDos Bilgisayara İşletim Sistemi Nasıl Yüklenir?

Merhaba arkadaşlar, bu yazıda sizlere FreeDos olarak satın aldığınız bilgisayara işletim sistemini nasıl yükleyebileceğinizi anlatacağız. FreeDos bilgisayara işletim sistemi kurabilmek için elinizde işletim sistemi içerir bilgisayarı boot edebilecek USB Bellek veya CD olması gerekir.

Sahip olduğunuz bilgisayarın markasına göre kullanım kılavuzunda belirtilen Bios açma tuşunu öğrenmeniz gerekir. Bios açma tuşu yardımı ile notebook veya bilgisayarınızın bios arayüzüne geçiş yaparak boot seçeneklerinden yükleme yapılmaya hazır işletim sistemini barındırır USB belleği veya CD’yi seçin. Daha sonra bios ayarlarını kayıt ederek bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra otomatik olarak bilgisayarınız işletim sistemi kurulumuna başlayacaktır. Tercih ettiğiniz işletim sistemine göre (Windows veya Linux) kurulumu uygun şekilde tamamlayın.

Reklam

FreeDos işletim sistemine sahip bilgisayarınız üzerine işletim sistemi yükleme işlemi bunlardan ibarettir.

FreeDos Boot Diski Nasıl Oluşturulur?

Elinizde hali hazırda boot diski mevcut değilse, windows işletim sistemi sahip bir bilgisayar yardımı ile kendinize boot diski oluşturabilirsiniz. Windows boot diski oluşturmak için Windows 10 Yükleme Medyası Oluşturma aracını kullanabilirsiniz. Windows kullanmak istemiyorsanız dilediğiniz herhangi bir Linux işletim sistemine ait iso uzantılı dosyayı bilgisayarınıza indirerek Rufus isimli program yardımı ile boot diski oluşturabilirsiniz.

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.