Flash bellek ömrü ne kadar
Reklam

Flash Bellek Ömrü Ne Kadar?

Flash bellek ömrü ne kadar

Flash Bellek:

Usb bellek ve bellek kartları küçük boyutlu ve yüksek kapasiteli olmaları ile dikkat çekiyorlar. Geçmiş senelerde 64MB, 128MB, 256MB, 512MB gibi boyutlarda olan bellekler ve bellek kartları artık günümüzde 16GB, 32GB, 64GB, 128GB, 256GB gibi büyük hafıza boyutlarına ulaştılar. Flash belleklerin ömürleri ortalama 3.000 – 5.000 yazma döngüsüne sahiptir. Bu da günde ortalama 2 kez bilgisayara takıldığı düşünülen bir bellek için 4-5 sene gibi ömüre tekabül ediyor. Flash belleklerin ömürlerinin daha uzun olması açısından flash bellekleri bilgisayar ortamından çıkartırken “ donanımı güvenle kaldır demekte fayda vardır.

Optik Sürücüler:

CD, DVD ve BlueRay gibi optik diskler yedekleme için uygun olan ortamlardan biridir. CD boyutu 700MB, DVD boyutu 8GB ve BlueRay boyutu ise 25GB’dır. Flash belleklere göre dezavantajı düşük okuma ve yazma hızına sahip olmasıdır. Doğru saklama koşulları yerine getirildiğinde ortalama ömrü 15 yıldır.

Disketler:

Geçmişte disket sürücüsü olmayan bilgisayarlar piyasada bulunmazdı ve tüm veriler disket üzerine yazılırdı. Küçük boyutlarından ötürü belki bir kaç küçük çözünürlüklü fotoğraf alırdı içerisine. Tabi bu kullanım alanına göre değişiklik gösterirdi ihtiyacı olan için Format disketi olurdu, ihtiyacı olanlar için makalelerini sakladığı küçük boyutlu ajanda. Böylesi eski disketlerin ömürü kaç yıldı dersiniz? Bu disketlerin ömrü ortalama tam 5 yıldı.

Reklam

SSD HardDisk ve Mekanik Harddisk Ömrü Ne kadar başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz!

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.