Enflasyon nedir? 2019 yılı enflasyon oranı ne kadar
Reklam

Enflasyon nedir?

Enflasyon kısaca para ile mal arasındaki fiyat farkı olarak tanımlanabilir. Bir başka deyişle piyasada dönen para ile satın alınabilecek mal arasındaki fiyat farkıdır. Bu fiyat farkı yükseldiğinde enflasyon çıkmış olur düştüğünde ise enflasyon düşmüş olur.

Son zamanlarda dolar ($) kurunda yaşanan artışlar beraberinde pazarlardaki ürünlerinde fiyatlarında artışa sebep olmuştur. Bu artışlar beraber halkın refah seviyesinde düşüşleri de beraberinde getirir. Alınan maaş ile sahip olunan ürün miktarı arasındaki farkın artması da toplumsal sıkıntıları da beraberinde getirir. Tüm bu sıkıntıların ve sorunların giderilmesi amacıyla her yıl enflasyon oranları belirlenerek piyasadaki artış miktarı kadar maaşlara zam uygulanır.

Enflasyon farkları belirlenirken nelere dikkat edilir, kaç çeşit enflasyon türü var, enflasyon artışı nasıl önlenebilir, 2019 yılı enflasyon oranı ne kadar olacak sorularının cevaplarına ise yazımızın devamında yer verdik.

Reklam

2019 yılı enflasyon oranı ne kadar?

Son günlerde yaşanan ekonomik sorunlardan dolayı ülkemizde enflasyon oranının bir hayli yüksek çıkması bekleniyor. Son yapılan tahminlere göre 2019 yılı ocak ayında maaşlara yapılacak zammın ortalama %20 (yüzde yirmi) civarında olması ön görülüyor. Buna karşılık pazarlarda ve marketlerde tüketicilere yansıyan yüksek fiyatların maaşlara yapılacak olan enflasyon zammıyla birlikte aynı seyirde seyredebilme ihtimali de maalesef biraz zor gözüküyor. Önümüzdeki süreç içerisinde de fiyatların bir miktar daha artacağını söylemek yanlış olmaz.

Güncelleniyor…

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.