Reklam

Windows’un kitlenme, donma, mavi ekran hataları, saçma sapan güncellemeleri ile virus, trojen vs. gibi zararlı yazılımlarından sıkıldıysanız yada Linux işletim sistemini denemek istiyorsanız Linux Mint ten başlayın derim.

Hem kurulumu hemde kullanımı çok basit olan Linux Mint’ ten kesinlikle memnun kalacağınızı garanti ederim.

Biz bu makalemiz de öncelikli olarak Linux Mint’i tanıtacağız inşaallah ilerki zamanlarda da Linux Mint nasıl kurulur?, Kurulum sonrası ayarları ve uygulama tanıtımlarını ele alacağız.

Reklam

Linux Mint’in hangi masaüstü ortamını seçmeliyim?

Linux Mint, 3 farklı sürümde gelmektedir, her biri farklı masaüstü ortamını içerir.

Cinnamon: En modern, yenilikçi ve tam özellikli masaüstü ortamıdır.

MATE: Daha kararlı ve daha hızlı masaüstü ortamıdır.

Xfce: En hafif ve kararlı masaüstü ortamıdır.

Linux Mint’in en görsel ve en sevilen sürümü Cinnamon masaüstüdür. Cinnamon öncelikli olarak Linux Mint için geliştirilmiştir. Akıcı, kullanışlı, güzel ve yeni özelliklerle doludur. (Hali hazırda benimde severek kullandığım masaüstü ortamıdır)

Linux Mint, MATE masaüstünün geliştirilmesinde de yer almaktadır. Bu GNOME 2’nin devamı sayılan klasik bir masaüstüdür, 2006 ve 2011 yılları arasında Linux Mint’in varsayılan masaüstüydü. Bazı özellikleri eksik ve Cinnamon’dan daha yavaş gelişimi olsa da, MATE daha hızlı çalışır, daha az kaynak kullanır ve Cinnamon’dan daha kararlıdır.

Xfce hafif bir masaüstü ortamıdır. Cinnamon ya da MATE kadar özellik desteği sunmaz, ancak son derece kararlı ve kaynak kullanımı da çok azdır.

Tabii ki üç masaüstü de harikadır ve Linux Mint’ in her üç sürümünden de memnun kalacağınızı garanti ederim. Bununla birlikte bazı sürümlerde diğerlerinden daha fazla özellik ve daha iyi destek olmasına rağmen, bazıları diğerlerinden daha hızlı çalışır ve daha az kaynak kullanır, hepsi mükemmel alternatiftirler ve doğru sürümü seçmek büyük ölçüde bir zevk meselesidir.

Özellikleri ve performansları dışında, Cinnamon, MATE ve Xfce farklı menüler, farklı paneller ve yapılandırma araçları içeren üç farklı masaüstü ortamını temsil etmektedir. Sizin için en uygun olanı sizi evinizde hissettirendir, yani tamamen kişisel bir tercihtir.

Eğer hangi masaüstünü seçeceğinizden emin değilseniz Cinnamon masaüstü sürümü ile başlayabilirsiniz. Zamanınız olduğunda hepsini deneyebilirsiniz. Bunların üçünün de Linux Mint topluluğunda kendi izleyici kitlesi mevcuttur ve hepsi çok popülerdir.

32-bit ya da 64-bit? Hangisini tercih etmeliyim?

Yeni nesil bilgisayar için kesinlikle 64-bit önerilir.

32-bit ISO imajları eski bilgisayarlara uyumluluk sağlamak amacıyladır. 32-bit işlemciler günümüzde oldukça nadirdir ve çoğu bilgisayar 64-bit’le çalışabilir. Bilgisayarınız 2007’den sonra üretildiyse, muhtemelen 64 bit işlemcisiye sahiptir.

Linux Mint’i nasıl temin edebilirim?

Linux Mint’in hali hazırda en son sürümü Linux Mint 19 Tara dır. https://www.linuxmint.com/download.php internet adresinden ISO dosyasını indirebilirsiniz.

Linux işletim sistemlerinde hem kurulabilir hemde çalışabilir özelliği olduğu için sistemi kurmadan önce canlı olarak çalışır vaziyette kullanabilirsiniz.

Linux Mint’in adım adım kurulumu ve kurulum sonrası ayarları uygulama tanıtımlarını vakit bulduğum sürece sizlerle paylaşacağım inşaallah.

Sevgilerimle..

 

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.