Reklam

Doğru Klavye seçiminde püf noktalar 

Günlük hayatımızda sık olarak kullandığımız klavyeyi seçerken nelere dikkat edilmeliyiz? Klavye özellikleri neler olmalı? Oyuncular için klavye nasıl olmalı? bu makalemizde bu konulara değinmeye çalışacağız.
  
Bilgisayarların artık her alanda kullanılmakta olduğunu düşünürsek. Ofis  çalışmalarımızda, Grafik işlerimizde, Oyun oynarken klavye işimizi oldukça kolaylaştırmaktadır.

Günümüzde çoğu insan yüksek fiyatlı klavye iyidir diyerek aldığı klavyelerin parasının karşılığını alamadığını düşünebilir ama bilinmesi gereken birşey var ki her klavye ve ayrı kullanım alanları vardır.

Reklam

Klavyelerden başlayacak olursak klavyelerde 2 tür tuş kombinasyonu vardır bunlar ;

 -Q Klavye
  -F Klavye

İlk dikkat etmemiz gereken nokta burasıdır. Çünkü ilk defa klavye kullanacak birisi bir klavye türünü seçtikten sonra diğerine alışması uzun zaman alabilmekte ülkemizde genel olarak Q klavye kullanılmakta ama Devlet dairesi gibi kamusal alanlarda F klavye kullanılmaktadır. Özellikle F klavye de 10 parmak yazı yazma becerisi iş hayatınızda size artı olarak geri dönebilir.

Klavyeler de kasa tipi de çok önemlidir kasa tipinden kastım görünüş değil kullanacağınız alana göre klavyenin boyutu ve hacmi sizin için kolaylık sağlıyacaktır. Günlük evde kullanacağınız bilgisayar için veya herhangi bir teknolojik cihaz için uygun fiyatlı bir ürün tercih etmeniz sizin için yeterli olacaktır ancak işiniz bir teknolojik alet üzerindeyse (Tasarım vb.) o zaman klavyenin size sıradan bir klavyeden başka sunduğu ;

-Makro tuşu
-Bilek destek süngeri
-Mekanik ve ağır olmaması kullanıcı için çok önemli olacaktır.Makro tuşu sayesinde kolayca yapmak istediğiniz dizilim şifre gibi birçok veriyi makro tuşuna kaydedebilirsiniz.


Oyuncu Klavyeleri
Oyuncu klavyelerine ayrı yer vermek istedim. Çünkü oyuncular için özel tasarlanan bu klavyeler genellikle yüksek fiyatlı oluyor ve uygun fiyatlı arada kalan ürünlerde bir yerden kısılıp bir yere yük veriliyor. Burada dikkat etmeniz gereken nokta oynadığınız oyunlar da ne gibi şeylere ihtiyacınız olacağı.Bunları listeleyelim:

 -Makro tuşu
 -Bilek destek süngeri
 -(İsteğe bağlı) mekanik olması
 -(İsteğe bağlı) aydınlatma olması
 -Makro yazılımı bulunması
 -Ağır ve darbelere dayanıklı olması

Bu saydığım maddeler de isteğe bağlı olanlar sizi motive edeceğine inanıyorsanız alabilirsiniz Ama özellik arttıkça fiyatında yükselteceğini üzülerek söylemek durumundayım. Makro yazılımı olmasını özellikle istedim, eğer mouse makrosuzsa oynayacağınız online oyunlardan ban yeme riskiniz var ve bunu herhalde istemezsiniz. 🙂

Oğuzhan Yakşi

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.