Reklam

İnternet alışveriş sitelerinde yada her hangi bir mağazada ithalatçı yada distribütör garantili ürünler terimleri ile karşılaşıyoruz.

Peki bu terimler nedir? Aralarında ne farklar vardır? Bu makalemizde bu konuya açıklık getirelim istiyorum.

Yurtdışından ülkemize gelen ve kullanmakta olduğumuz elektronik ürünler, piyasada iki şekilde satılmaktadır.

Reklam

Birincisi; Bir firma ürünlerini bizzat resmi olarak distribütör adı verilen ana dağıtıcısı ile satar. Teknik destek yada garanti kapsamı resmi olarak sorumlu distribütör tarafından sağlanır.

Örneğin: Samsung Türkiye tarafından satılan ürünler.

İkincisi ise: Pakekendeci şirketlerin yurtdışından bizzat getirtip, ürünün garantisini de bizzat kendileri üstlendiği garanti biçimidir.

Örneğin: Hepsiburada, İstanbul Bilişim gibi firmaların sattığı ürünler

Sonuç olarak,

Yurtdışından ithal edilen ürünler, gerek ithalatçı firma garantili, gerekse distribütör garantili olsun garanti kapsamındadır.

Peki o zaman aralarında ne farklar var?

İthalatçı garantili ürünler, distribütör garantili ürünlere nazaran daha uygun fiyata satılmaktadır.

Örneğin, bugünkü şartlarda 3.500 TL ye distribütör tarafından satılan bir akıllı telefonu, ithalatçı firmalar 2800 TL ye satabilmektedirler.

Distribütör garantili ürünlerde yaygın servis ağı vardır. Türkiye’nin her bölgesinde teknik servis bulabilirsiniz.

Ancak ithalatçı garantili ürünlerde, ürün ile ilgili problem yaşadığınız zaman sadece o firma ile irtibata geçmek zorundasınız. Eğer firma yaşadığınız şehirden uzaksa kargo ile ürünü göndermek zorunda kalırsınız.

Distribütör garantili ürünlerde ürün ile ilgili her hangi bir problem yaşadığınız da, birebir değişim imkanı sunarken, bu durum ithalatçı firma garantili ürünlerde tamamen firmanın insiyatifine kalmış bir durumdur.

Kullanıcılar hangi garantiyi tercih etmeli?

Bana göre bir ürünün, ithalatçı yada distribütör tarafından üç aşağı beş yukarı, fiyatlarında uçurum yoksa, kesinlikle distribütör garantili ürünleri tercih edin derim.

Ancak, aynı üründe her iki satıcı arasında çok ciddi bir fiyat farkı varsa, bütçemizde uygun değilse, güvenilir bir ithalatçı firma tercih edilerek satın alabilirsiniz.

Sonuçta satılan ürün aynı. Sadece garanti ve teknik destek şekli farklıdır.

Eklemek istediğiniz yada aklınıza takılan bir soru varsa lütfen yoruma yazın. Dilimizin döndüğünce cevaplamaya çalışalım.

Bu konu herkesin merak ettiği ve sıkça sorduğu bir konu. Umarım yazımızın faydalı olur.

Sevgilerimle..

Reklam

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.