Reklam

Darboğaz Nedir ve Nasıl Çözülür?

Darboğaz nedir? darboğaz sözcüğü ne ifade eder, darboğaz neden olur, darboğaz nasıl önlenir gibi teknikleri içeren detaylı bir yazı ile karşınızdayız.

Darboğaz Neden Olur?

Darboğaz oluşumunda en büyük faktör işlemci gücü gerektiren oyunlarda yahut programlarda, işlemcinin kendisine yüklenen yükü taşıyamamasıdır. Örnek verecek olursak, Euro Truck Simulator 2 isimli tır simülasyon oyununu, Pentium G3258 işlemci ve GTX 1050 ekran kartı ikilisi ile oynadığımızda oyun genel olarak 40-50 FPS arası değerlerde gezinmektedir. Ancak şehir içi gibi daha detayla bölgelere giriş yaptığımızda işlemci o an sahnede bulunan nesneleri işlemede zorluk çektiğinden işlemci kullanımı %100 kullanıma ulaştığından ötürü ekran kartı kendi gücünü indirgemek zorunda kalıyor ve 20-30 FPS arası değerlere kadar hissedilir oranda FPS düşüşü yaşanıyor. Bu tip düşüşlerin yaşanmaması için yeni jenerasyon çoklu çekirdeğe sahip işlemcilerin tercih edilmesi darboğaz yaşanmasının önüne geçer.

Darboğaz Nasıl Önlenir?

Darboğaz nasıl önlenir sorusuna en net ve açık cevap, daha yüksek frekans hızına sahip ve çoklu çekirdek performansı iyi olan işlemci tercih etmek. Daha iyi bir işlemci alacak paramız yok ise eğer, burada elimizdeki işlemci ve oynadığımız oyunda oynamalar yaparak önüne geçmeye çalışacağız. Aşağıda ki örnek bir sistem üzerinden ele alalım;

Reklam

Örnek Test Sistemimiz

  • G3258 3.2GHZ
  • GTX 1050
  • Oyun: GTA 5

GTA V oyununu 3.2GHZ frekans hızındaki cpu ile ve GTA V ‘in grafik ayarları medium seviyesinde oynadığımızda darboğaz yaşıyoruz. Kullandığımız işlemciyi 4.2 GHZ aldığımızda darboğaz sorunu büyük oranda ortadan kalkarak oyun konforunu artıracak ciddi FPS artışı ile karşılıyoruz. Oyunun grafik ayarlarını yüksek seviyeye aldığımızda ise işlemler işlemciden ziyade ekran kartına yük getireceğinden işlemci kullanımı azalarak yine bize FPS artışı sağlamış olacak. Bir başka yöntem ise çözünürlük arttırmaktır. Çözünürlük arttırıldığında da aynı şekilde işlem yükü ciddi oranda ekran kartına bindiğinden darboğaz sorunu tamamen ortadan kalkarak, saf ekran kartı performansı meydana çıkmış oluyor.

Reklam

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.