Reklam

Bluetooth nedir?

Bluetooth: Veri aktarımı veya uzaktan erişim ve kontrol için aygıtlar arasında kablosuz bir iletişim yöntemidir. ilk kez 1994 yılında Ericsson firması tarafından icat edilen Bluetooth bugün Bluetooth Special Interest Group (SIG) tarafından yönetilmektedir.

Bluetooth ne işe yarar?

Reklam

Gelişmiş Veri Hızına sahip Bluetooth + EDR – Bluetooth (BT), Bluetooth özellikli cihazlar arasında daha hızlı iletişim oranları sunar.

A2DP – Gelişmiş Ses Dağıtımı Profili, Bluetooth özellikli medya aygıtlarının, daha iyi ses deneyimi için Stereo Bluetooth kulaklıklardaki alıcılarla iletişim kurmasını sağlar.

AVRCP – Ses / Video Uzaktan Kumanda Profili, BT özellikli cihazların sadece veri aktarımı için değil, daha derinlemesine anlamda diğer BT özellikli cihazlarla iletişim kurmasına ve bunlarla etkileşime girmesine izin verir.

Örneğin, PC’nizin medya oynatıcısını, aynı zamanda bir AVRCP profiline sahip Bluetooth akıllı telefon aracılığıyla kontrol edebilirsiniz.

Bluetooth ilk versiyon 1.0 sadece 1 Mbit/sn,

Bluetooth 2.0 ise 3 Mbit/Sn,

Bluetooth 3.0 24 Mbit/sn

Bluetooth’un 4.X sürümlerinin BLE, yani düşük enerji versiyonları dışarıda 50-100 metre arası menzil sağlarken kapalı ortamda 10-20 metre’ye kadar düşebiliyor.

ve hali hazırda kullanılan en son Bluetooth teknolojisinin sürüm numarası 5.0 dir. Bluetooth 5.0 açık alanda yaklaşık 240 metre, kapalı alanda ise 24 metre çekim gücü ve 50 Mbit/sn veri aktarması ile hızlı bir transfer hızına sahiptir.

Transfer hızı noktasında Bluetooth 4.X sürümleri maksimum 1Mbps veri aktarımı yapabilirken, Bluetooth 5.0 ile bu hız 2Mbps seviyesine çıkarıldı. Ortalama olarak 1.6 Mbps hızında aktarım sağlayan Bluetooth 5.0, enerji verimliliği noktasında ise bir önceki versiyona göre 2.5 kat daha iyi olduğu test edilmiştir.

Bluetooth 5.0 teknolojisi ile birden fazla cihaza bağlanabilirsiniz. Bluetooth teknolojisi gün geçtikçe daha da yaygınlaşacaktır. Kablosuz Bluetooth kulaklıklar ve hoparlör sistemleri şimdiden tercih edilmeye başlandı bile, yine akıllı saat kullanıcıları, cep telefonu ile olan senkronize işlemlerini Bluetooth aracılığıyla yapmaktadır.

2017 yılından itibaren amiral telefonlarının hemen hemen hepsinde 2018 yılında da artık orta segment telefonlarda bile artık Bluetooth 5.0 teknolojisi standart hale gelmiş durumdadır.

Evet teknoloji her geçen gün kendini yeniliyor ve aynı zamanda enerji verimliliği de arttırılıyor. Bakalım bir sonraki Bluetooth versiyonu hangi özellikler ile karşımıza çıkacak?

 

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.