RAM nasıl takılır
Bilgisayara veya Laptopa Ram Nasıl Takılır?
Reklam

Merhaba yücebilgi okurları bu yazıda masaüstü bilgisayara veya laptopa RAM nasıl takılır bunu yazılı ve görsel olarak anlatıyoruz. Ayrıca RAM seçimi nasıl yapılmalı, kullandığınız RAM’in üzerine RAM eklemek istediğinizde dikkat etmeniz gereken hususlar neler bunları da açıklığa kavuşturacağız.


RAM Nedir?

Bilgisayarların hepsinde kullanılan RAM’in açılımı Random Access Memory’dir. Türkçe diline çevrildiğinde Rastgele Erişim Hafızası anlamına gelir. RAM (Rastgele Erişim Hafızası) bilgisayarınızda yaptığınız işlemleri geçici olarak hafızasında tutar. Örnek olarak bilgisayarınızda bir internet tarayıcısı açtığınızda siz kapatana kadar tarayıcıda ki veriler RAM üzerinde tutulur. İnternet tarayıcıda her yeni sekme açtığınızda RAM kullanımında artış olduğunu göreceksiniz. Kısaca RAM’in çalışma mantığı bu şekildedir.

Reklam

RAM seçimi nasıl yapılmalı?

RAM seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç husus vardır. Bunlardan biri RAM jenerasyonu diğeri ise frekans hızıdır. Anakartınızda kullanabileceğiniz RAM jenerasyonu DDR3 veya DDR4 olarak belirtilir. Günümüz itibariyle en yaygın kullanılan RAM türü DDR4’tür. Yeni nesil tüm cihazlarda DDR4 RAM kullanılır. Frekans hızı ise RAM’in hızını ifade eder. Yine kullanacağınız anakartın kutusunun üzerinde en fazla kaç MHZ RAM desteklediği yazar.

Şayet elinizde kullanmakta olduğunuz bir RAM varsa ve üzerine yeni bir RAM eklemek isterseniz dikkat etmeniz gereken husus, kullanmakta olduğunuz RAM’in jenerasyonu ve frekans hızıdır. Eklemek istediğiniz RAM hali hazırda kullandığınız RAM ile aynı frekans hızlarına sahip olmalıdır. Anakartınız RAM üretici markaların RAM’lerinde seçicilik yapmıyorsa yeni aldığınız RAM bilgisayarınız ile uyumlu bir şekilde çalışacaktır.

Masaüstü Bilgisayara RAM Nasıl Takılır?

RAM takarken dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biri RAM pinlerinin doğru bir şekilde yuvaya oturtulmasıdır. Diğer önemli nokta ise RAM takacağınız yuvalardan hangisinin ilk yuva olduğudur. Çift Kanal RAM kullanacaksanız RAM’leri aynı renkteki yuvalara takmanız gerekir.

Notebook (Laptop) RAM Nasıl Takılır?

Bilgisayara veya Laptopa Ram Nasıl Takılır? dedik ve şimdi sıra laptopa RAM takmaya geldi. Devamı gelecek…

Reklam

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.