Reklam

Bilgisayara SSD Harddisk Nasıl Takılır?

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda bilgisayara SSD Harddisk nasıl takılır? konusunu işliyoruz. Masaüstü veya Notebook (Laptop) bilgisayara harddisk takmak için izlemeniz gereken yöntemler ve aşamalar aşağıda sıralanmıştır. Sizde bu aşamaları tek tek uygulayarak bilgisayarınızın harddiskini değiştirebilir yerine daha kaliteli ve daha hızlı harddiskler takabilirsiniz.

Dilerseniz aşamaları tek tek ele alalım ve uygulayalım;

  1. Aşama Hardisk Takılacak Bölüme Ulaşma!
  2. Bilgisayara SSD Harddisk takabilmeniz için öncelikle kasa olarak tabir edilen bilgisayarı dış etkenlerden koruyan kapağı açmanız gerekir. Resimde gördüğünüz gibi masaüstü bilgisayar kasamınızın sağ ve sol kapaklarını açıyoruz. İşte karşımızda Harddisk yuvası…

    Reklam
  3. Aşama Eski Harddiski Çıkarmak ve Yerine Yenisini Takmak!
  4. Bilgisayarınızda takılı olan Harddisk var ise ve o Harddiski kullanmak istemiyorsanız yerinden sökmeniz gerekir. Resimde işaretli alanlarda görüldüğü gibi Bilgisayar kapalı vaziyette ve fişten çekilmiş durumdayken Hardisk üzerinden SATA Kablosunu ve güç kaynağından gelen kabloyu sökün. Daha sonra ise Harddiski yuvasından çıkarın.

  5. Aşama Hardisk Kablolarını Bağlamak!
  6. Yuvasından çıkardığınız harddiskin yerine yeni harddiskinizi takın ve ardından SATA Kablosunu bağlayın. Sata kablosunu bağladıktan sonra güç kaynağından gelen kabloyu da Harddiskinize bağlayın. Artık kasanızın veya bilgisayarınızın kapağını kapatabilirsiniz.

  7. Aşama BIOS üzerine Harddiski Kontrol Etmek!
  8. Fiziki olarak yapılacak işlemler bitti şimdi ise sırada harddiski BIOS üzerinde kontrol etmek ve boot için ayarlamak var. Bunun için kullandığınız sistemde sisteminiz açılırken (her bilgisayarda BIOS ekranına giriş farklılık gösterir.) F2 tuşuna veya DEL tuşuna basarak BIOS ekranına geçiş yapın.

Harddisk değişimi için yapmanız gereken tüm işlemler bu kadar, artık sizde yeni aldığınız SSD Harddiskinizi veya Mekanik Harddiskinizi değiştirebilirsiniz.

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.