belediyelerde pardus kullanımına teşvik
belediyelerde pardus kullanımına teşvik
Reklam

Belediyelerde PARDUS Kullanımına Teşvik!

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Erol Kaya, AK Partili 883 belediyeye tebligat göndererek ekonomiye katkı anlamında tasarruf tedbiri uygulanması yönünde bilgilendirme yaptı. Tebligatta belediyelerin ivedilikle PARDUS işletim sistemine geçmesi istendi. Belediyelerde Pardus Kullanımına Teşvik başladı…

  • Lisans ücreti ödenmeyen, yerli ve milli yazılımımız olan PARDUS‘a henüz geçmemiş olan belediyelerimiz, lisans ücreti ödenen yabancı menşeli yazılımlar yerine ivedilikle PARDUS‘a geçmelidir. Bu konuda TÜBİTAK ile birlikte uygulama tecrübesi olan belediyelerden teknik destek alınarak ivedilikle dönüşüm sağlanmalıdır.

Yukarıda da adı geçen yerli ve milli yazılımımız olan PARDUS işletim sistemi ile belediyelerin omuzlarında yük olan gayri milli yazılımlardan kurtulunması son derece mühimdir. İşletim sistemleri için ödenen ücretlerin yanında bir de ofis programları lisanslarına ödenen ücretler bu aziz ve fedakar milletin cebinden çıkmaktadır.

Şu hususta mühimdir ki yerli ve milli olmayan, açık kaynak koduna erişilemeyen yazılımlar kamu kurumlarında yer alan bilgilerin gizliliği ve güvenliği konusunda tehdit oluşturmaktadır. Bu sebepten ötürü TÜBİTAK tarafından geliştirilen ve tamamen ücretsiz olan PARDUS işletim sistemi, beraberinde getirdiği ücretsiz ofis programları ile belediyelerin veya kurumların bütçelerine nefes aldırır.

Reklam

PARDUS Hakkında Bilgiler

PARDUS işletim sistemi Debian tabanı üzerine kuruludur ve Linux çekirdeğini kullanır. Son kullanıcılar içinde kullanıma uygundur. Ufak bir Linux eğitimi ile herkes kullanabilir. Eski donanıma sahip bilgisayarlarda da çalışabilmesi için hafif bir grafik arayüzü yani masaüstü ortamı kullanmaktadır.

PARDUS içerisinde ofis programları ile birlikte son kullanıcının ihtiyacını giderecek olan bir çok yazılıma sahiptir. Oyun oynamayı sevenler de PARDUS işletim sistemini kurarak, Steam uygulaması yüklemek suretiyle Linux uyumlu oyunları oynayabilirler. (Cs Go, ETS 2, M&B gibi.)

Yerli ve milli işletim sistemi olan PARDUS bünyesinde barındırdığı uygulama mağazası ile bir çok uygulamaya erişimi tek bir arayüz içerisinde son kullanıcıya sunar. Bunun yanında internetten indirdiğiniz Linux uyumlu uygulamalarında kurulumunu gerçekleştirir.

PARDUS’a dair bir çok makale ve anlatım hazırlanacak olup, takipte kalmanızı tavsiye ederiz.

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.