Reklam
Beden dili

Beden Dili

İnsanlar sürekli olarak bulundukları ortamlarda beden dili vasıtasıyla olumlu veya olumsuz sinyaller yayarlar. Bu sinyaller, gönderenin vücut hareketleri, ses tonu, yüz ifadeleri ve ses şiddeti yoluyla iletilen sözlü olmayan mesajlar olabilir.

John Napier’in meşhur bir sözü vardır. “Erkekler düşüncelerini gizlemeleri için dilini kullanmasa da, beden dilleri onları ifşa eder.”

İletişim konusunda beden dili konuşulan kelimeden daha gerçekçidir. Çünkü kişiler yalan söylüyor olsa bile vücut dilleri bunun tam tersini ifade eder. Bunun arkasında yatan temel sebep psikolojidir. Yalan söyleyen kişi yalan söylediğinin farkındadır ve karşı tarafın anlamaması için olduğundan farklı vücut hareketleri sergiler. İhtiyaçlarımız, duygularımız, düşüncelerimiz beynimize işlenir ve Bedenimiz gerçek zamanlı olarak tepki verir bu sebepten bedenlerimiz nasıl hissettiğimizi gösterir.

Reklam

İster iş yerinde olsun isterse evde veya ikili ilişkilerde olsun, gerçek duyguların rahatlık ve rahatsızlık görüntüleri vücudumuzun diline yansıyacaktır. Beden dili başkalarının nasıl hissettiğini belirlemek ve bir ilişkinin nasıl geliştiğini analiz etmede oldukça etkili olabilir.

Bulunduğunuz Ortamda Kendinizi Sevdirmek

Vücut dili kişinin kişiliği hakkında, niyetleri ve tutumları hakkında bilgi verir. Bonaccio’nun çalışmasına baktığımızda, birinin sizi görüştüğünüz bir ortamda sevmesini isterseniz;

 • Sağlam ve kısa bir el sıkışması,
 • Gülümsemenizi,
 • Göz teması kurmanızı,
 • Kendinizi ifade ederken el hakaretlerinizi aktif tutmanızı,
 • İfade gücünüzün yüzünüzde görünmesini ve başınızı sallamanızı öneriyor.

Yalanı Anlamak

Bir kişinin yalan söylediğinin tipik işaretleri şunlardır;

 • Gözler az göz teması kurar veya göz hareketleri hızlı bir şekilde gerçekleşir.
 • Konuşurken el veya parmak ağzın önüne gelir.
 • Vücutta fiziksel olarak meydana gelen olağan dışı vücut hareketleri,
 • Solunum hızı artar
 • Cilt renginde değişiklik meydana gelir, kızarıklık gibi,
 • Terleme artar,
 • Seste değişiklik meydana gelir, kekeleme başlar ve boğazda bir şey varmış da temizlemeye çalışıyormuş gibi değişik sesler çıkarması olarak sıralanabilir.

Ancak şu da unutulmamalıdır ki herkesin vücut dili birbirinden farklıdır haliyle meydana gelen bulgularda birbirinden çok farklı olabilir. Bunun sebebi genellikle insanların farklı tecrübelere sahip olmalarından ve farklı kültürlerde yetişmelerinden kaynaklanır.

Beden dilinizi geliştirmeye ve mesleki becerilerinizi daha da geliştirmek için insanları gözlemlemeye gayret edin. İnsanların bir otobüste, trende veya herhangi bir yerde nasıl davrandıklarını ve birbirlerine nasıl tepki verdiklerini gözlemleyin. Gözlemeyi yaparken ne dediklerini tahmin etmeye çalışın veya aralarında neler olduğunu anlamaya çalışarak kendinizi geliştirmeye çalışın. Her ne kadar değerlendirmelerinizin doğru olup olmadığını kontrol etme şansınız olmasa da gözlem beceriniz bu sayede gelişmiş olacaktır.

Beden dilimiz, iletişim kurma şeklimizin büyük bir kısmını etkiler ve içimizde neler olduğunu oldukça doğru bir şekilde yansıtabilir. Bu yüzden beden dilini geliştirmek kişinin bulunduğu ortamlarda insanları iyi analiz ederek, gerekli şekilde yanaşmasına yardımcı olur. Karşısındaki kişiyi iyi analiz eden insanlar, istediklerini yaptırmak konusunda, diğer insanlara göre çok daha başarılı olur. İkna kabiliyeti ve bilgi aktarımında kişiye yardımcı olur, kendi fikirlerini karşısındaki kişinin daha kolay kabul etmesini sağlar. Beden dili konusunda ki yazımız burada son buluyor,

Beden dili hakkında öğrenmek istediklerinizi yazımızın altına yorum olarak göndererek bizlere ulaştırabilirsiniz sevgilerimizle…

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.