Bedelli askerlik nedir? Şartları Neler? Kimler Bedelli askerlik yapabilir?
Bedelli askerlik nedir? Şartları Neler? Kimler Bedelli askerlik yapabilir?
Reklam

Bedelli Askerlik Nedir? Şartları Neler? Kimler Bedelli Askerlik Yapabilir?

Bedelli askerlik nedir? Şartları Neler? Kimler Bedelli askerlik yapabilir?
Bedelli askerlik nedir? Şartları Neler? Kimler Bedelli askerlik yapabilir?

Bedelli Askerlik Nedir? Şartları Neler? Kimler Bedelli Askerlik Yapabilir? gündem de olan soruların cevapları başlıklar altında tek tek açıklandı işte bilgiler burada…

Bedelli Askerlik Nedir?

Türkiye’de gündem olan bedelli askerlik talebi üzerine yapılan çalışmalar sonuç verdi. Torba yasaya eklenmesi beklenen bedelli askerlik şartları şöyle;

  • 31 Aralık 1993 öncesi doğanlar
  • 15.000 TL bedelli askerlik ücreti

Yukarıdaki şartları taşıyan her Türk vatandaşı bedelli olarak askerlik hizmetini yerine getirebilir. 2018 yılı için belirlenen bedelli askerlik ücret tutarı 15.000 TL olarak belirlenmiştir. Geçtiğimiz senelerde bu tutar 20.000 TL ve üzeri miktarlarda belirlenmişti. Yapılan yeni çalışmalar ile bedelli askerlik ücretinde de düşüş gözlemlendi. Geçtiğimiz yıllarda da yer alan bedelli askerlik yapma şartlarına bir yenisi daha eklenerek 28 gün askerlik eğitimi de zorunla askerlik yapma şartı olarak listede yerini almış oldu.

Reklam

2018 yılında planlanan ve uygulamaya geçirilmesi beklenen bedelli askerlik ile devlet bütçesine 50 Milyar TL katkı yapılması ön görülüyor. 25 yaşından büyük olanların yani 31 Aralık 1993 tarihinden önce doğmuş olanların başvurabileceği bedelli askerlik bu sayede geçmiş dönemlere nazaran daha fazla başvuru alacaktır. Başvuru sayısı ile orantılı olarak devlet hazinesine aktarılacak miktarda artış göstermiş olacaktır.

Ak Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş: “Bedelli askerlik teklifi 1 milyon 324 bin kişiyi ilgilendiren bir düzenleme. Çalışanlar bedelli askerlik süresi boyunca ücretsiz izinli sayılacaktır” şeklinde açıklamada bulunmuştur.

Bedelli Askerlik için nereye başvurulur?

E-Devlet kapısı (www.turkiye.gov.tr) üzerinden alacağınız barkodlu ödeme belgesinin çıktısı ve Nüfus Cüzdanınız ile birlikte bu belgede belirtilen banka şubelerinden herhangi birine giderek söz konusu bedelin yatırılması gerekmektedir.

Barkodlu ödeme belgesi ve bedelin yatırıldıktan sonra bankadan alacağınız üç (3) adet banka dekontu aslı ile birlikte en yakın Askerlik Şubesi Başkanlığına başvurmanız gerekmektedir.

Bedelli Askerlik Nasıl Yapılır?

Bedelli askerlik yapabilmek için 15.000 TL olan bedelin bankaya yatırılması gerekir. Sonrasında ise başvuranlar 28 günlük bir askerlik eğitimine tabii tutulacaktır. Bu süre zarfında çalışanlar, çalıştıkları kurumda veya çalıştıkları şirkette ücretsiz izinli olacaktır. Şunu da belirtmek gerekir ki 28 gün olması planlanan eğitimin teorik olarak verileceği açıklandı. Lakin önümüzdeki günlerde söz konusu eğitim kaldırılmasına ilişkin de kampanyalar düzenlenmektedir. Kampanyalar sonuç verdiği takdirde 28 günlük bedelli askerlik eğitimi de kaldırılmış olacak.

Kimler Bedelli Askerlik Yapabilir?

25 yaşından büyük olanlar yani 31 Aralık 1993 tarihinden sonra doğanlar bedelli askerlik yapabilir. Bedelli askerlik başvuruları 30 Ağustos 2018 tarihinde başlayacak ve üç (3) süre ile geçerli olacak. Üç (3) aylık başvuru süresi içerisinde başvuru yapmayanlar bir sonraki bedelli askerliğin çıkacağı günü beklemek zorunda kalabilir.

Ağustos celbi gelen asker adaylarınında askerliğini bedelli olarak yapabilmeleri söz konusu…

2018 yılı Ocak ayında Türkiye Cumhuriyet tarafından başlatılan Zeytin Dalı Harekatı Afrin Operasyonuna ilişkin yazıyı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.