Balgam Nedir? Balgam Neden Olur? Balgam Nasıl Giderilir?
Balgam Nedir? Balgam Neden Olur? Balgam Nasıl Giderilir?
Reklam

Balgam Nedir?

Akciğer ve alt solunum yollarını koruyan mukus türü balgam olarak adlandırılır. Solunum yoluyla vücuda giren istenmeyen madde ve bakterilerin uzaklaştırılması için filtre görevi görerek bu bölgelerin nemlendirilmesini sağlar. Antikor, su, protein ve bazı tuzlardan oluşan balgamın kendine özgü doğal rengi berrak ve açıktır. Özellikle akciğerler tarafından üretilen balgam öksürükle dışarı atılır. Mideden gelen akıntılar, geniz akıntısı ve sinüs akıntısı balgam olarak değerlendirilmez ve balgam normalde tehlikeli bir durum oluşturmaz. Ancak yüksek miktarda salgılandığında solunum yollarını tıkayıcı etki gösterebilir.

Balgam Neden Olur?

Reklam

Balgam üretiminin artmasına soğuk algınlığı ve grip gibi etmenlerin neden olduğu sıkça görülür. Ayrıca alerjik tepkimelerde, balgam üretiminin artmasının bir başka nedenidir. Solunum yolu enfeksiyonlarında vücut balgam üretimi yapar. Genellikle sigara gibi tütün ürünlerinin tüketilmesi ve baharatlı yiyeceklerin sıkça tüketilmesi balgam oluşumunda büyük rol oynar.

Balgam Nasıl Atılır?

Balgam atabilmek için aşağıdaki tavsiyeleri deneyebilirsiniz;

  • Bir bardak sıcak süt içerisine 1 çay kaşığı bal karıştırmak.
  • Zencefil ve zerdeçal çayı ile karabiber ve kırmızıbiber tanelerini kaynatarak çay hazırlayabilirsiniz.
  • Bir bardak ılık su içine 1 yemek kaşığı limon suyu ekleyerek içebilirsiniz. Limon yüksek C vitamini içeriğinin yanı sıra çok da iyi bir balgam sökücüdür.
  • Bol bol su içerek katılaşan balgamın yumuşayıp atılmasına yardımcı olabilirsiniz.
Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.