Android Telefonu Web Cam Olarak Kullanma
Android Telefonu Web Cam Olarak Kullanma
Reklam
Android Telefonu Web Cam Olarak Kullanma
Android Telefonu Web Cam Olarak Kullanma

Android Telefonu Web Cam Olarak Kullanma

Merhaba değerli Yücebilgi okurları, bu yazıda android telefonunuzu web kamera olarak kullanabilmeniz için yapmanız gerekenleri bir araya getirdik. Bu anlatım ile Android telefonunuzu, Skype, Viber ve Whatsapp gibi programlarda web kamera (cam) olarak kullanabilir veya OBS Studio, Xsplit gibi canlı yayın programlarında harici video kaydı (kendi yüzünü çekebilmek) için kullanabilirsiniz.

Android telefonunuzu web cam olarak kullanabilmek için sisteminizde ADB (Android Debug Bridge) yazılımının kurulu olması gerekir. Sisteminize uygun olan Android Platforms-Tools’u aşağıda yer alan bağlantıdan indirerek kurulumu yapınız.

Windows için Platform-Tools
https://dl.google.com/android/repository/platform-tools-latest-windows.zip

Reklam

Mac Os için Platform-Tools
https://dl.google.com/android/repository/platform-tools-latest-darwin.zip

Linux için Platform-Tools
https://dl.google.com/android/repository/platform-tools-latest-linux.zip

Bir sonraki ihtiyacımız olan program ise Dev47Apss tarafından geliştirilmiş olan DroidCam uygulamasıdır. Bu uygulama Android telefonu bilgisayarda web cam (kamera) olarak kullanmaya yarar. Aşağıda yer alan bağlantı ile bilgisayarımıza DroidCam programını indiriyoruz.

Windows için DroidCam
https://files.dev47apps.net/DroidCam.Client.6.0.FullOffline.zip

Linux için DroidCam
https://www.dev47apps.com/files/600/droidcam-64bit.tar.bz2

Android için DroidCam
https://play.google.com/store/apps/developer?id=Dev47Apps

Evet değerli arkadaşlar şimdi dilerseniz bağlantı için gerekli olan aşamalara geçelim. İlk aşama olarak ADB yazılımının ve DroidCam programının kurulumu gerçekleştiriyoruz.

Şimdi sıra telefonunuzda bulunan geliştirici seçeneklerinden telefonunuzu hata ayıklama modunda usb ile bilgisayara bağlamanızda.

Android telefonunuzun USB ile bağlantı işlemini gerçekleştirin ve sırası ile aşağıdaki komutları platform-tools dizininde açtığınız terminal ekranına girin. Bu komutlar girilirken telefonunuzun internete wifi ile bağlı olması elzemdir. Terminal ekranına aşağıda verdiğimiz adb devices komutunu girdiğinizde, telefonunuzun ekranına bilgisayara izin ver şeklinde bildirim düşecektir. Sizde bu bildirimi onaylayın ve komutlara sırası ile devam edin.

adb service-start
adb devices
adb connect telefonunuzun_ip_adresi:telefonun_baglioldugu_port
adb forward tcp: tcp: # 4747

# Örnek vermek gerekirse bağlantı işlemi adb connect 192.168.1.100:5037 şeklinde olacaktır. Fakat ip adresini ve iki nokta işaretinden sonra gelen port numarasını adb devices yazarak sorguladığımız da listelenen cihazın port numarasıdır.
# adb forward tcp:(droidcam programının port numarası) tcp:(droidcam programının ikinci port numarası) # 4747 = bilgisayarda yer alan programın port numarası

#kendi telefonumuzu bağlamak için kullandığımız ip numarası ve port numaraları
adb start-server
adb devices
adb connection 167.168.1.104:5037
adb forward tcp:2000 tcp:65000 # 4747

Android Telefonu Bilgisayarda Web Kamera Olarak Kullanma

Uyguladığımız komutlar doğrultusunda artık telefonumuz bilgisayarda web cam (kamera) olarak kullanılmak üzere hazırdır. Bilgisayarda kurulu DroidCam programını açıyoruz ve bağlantı seçeneklerinden USB’yi işaretliyoruz. Artık telefonumuzun kamerası bilgisayara HD görüntü aktarmaya başladı ve bilgisayar tarafından harici kamera donanımı olarak algılandı. İşte şimdi bilgisayarınızda Skype, Google+, Viber gibi görüntülü görüşme programlarını kullanırken telefonunuzun kamerasını kullanabilirsiniz.

Youtube üzerinde video yayınlamak isteyen fakat kamera almaya bütçesi olmayanlar için de pratik bir çözüm olan Android telefonu web cam olarak kullanma yöntemi sayesinde OBS, Xsplit gibi programlar üzerinden yüksek çözünürlüklü telefon kameranız ile yayına başlayabilirsiniz.

Android Telefonu Web Cam (Kamera) olarak kullanma videosunu da sizler için detaylı olarak çektik. Kurulum aşamasında sorun yaşadığınız takdirde videodan destek alabilirsiniz. Video’da yeterli gelmezse bu yazımızın altına yorum olarak geri dönüşte bulunabilirsiniz.

Reklam

4 YORUMLAR

  1. Teşekkürler video için. Konu hakkında bir hayli acemiyim kusura bakmayın bir sorum olacaktı. Telefonu her takıp çıkardığımızda bu işlem yapılacak mı? Bir de farklı bir telefon takarsak yine ayar yapmamız gerecek mi?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.