Anakart çeşitleri nelerdir?
Reklam

Anakart Çeşitleri Nelerdir?

Anakart çeşitleri nelerdir?

Merhaba değerli okurlar, araştırmacılar ve öğrenmeyi sevenler, Bu yazımızda sizlere anakart çeşitleri nelerdir, farklı nelerdir, özellikleri nelerdir, hangi ihtiyaçlar doğrultusunda, hangi anakart çeşidi tercih edilmelidir gibi sorulara yanıtlar vereceğiz.

Anakartlar çeşitleri ATX, Micro ATX ve Mini ITX olarak üçe ayrılır. Her biri birbirinden farklı artı ve eksilere sahiptir. Bilinçli olarak tercih edilecek olan anakart kullanıcıya hiçbir eksi sağlamaz bunu da belirtmekte fayda var. Şimdi gelin yazımızın devamında anakart çeşitlerini başlıklar altında ele alalım.

ATX Anakart

ATX Anakart

Atx anakartlar, anakart çeşitleri içerisindeki büyük boyutlara sahip olan ve daha fazla giriş çıkış yuvası barındıran anakart kart çeşididir. Genellikle yüksek performans istenen bilgisayarlarda kullanılır. Bunun sebebi yukarıda dediğimiz gibi diğer anakart çeşitlerine göre daha fazla giriş çıkış desteğine sahip olmasıdır. ATX kartlar genel olarak 4 adet Ram bellek yuvasına sahiptir ve PCI çıkışlarıda diğer anakart çeşitlerine oranlar daha fazladır. Bütçe ile doğru orantılı olarak, ATX kartlar kalite ve donanım anlamında kendi içerisinde farklılık gösterebilmektedir.

Reklam

Micro ATX Anakart

Micro Atx Anakart

Micro ATX anakartlar, anakart çeşitleri içerisindeki orta boyutlara sahip olan ve ATX anakartlara nazaran bir miktar daha az giriş çıkış yuvası barındıran anakart kart çeşididir. Çok büyük kasaya sahip olmak istemeyen ev kullanıcıları veya ofis çalışanları tarafından tercih edilir.

Mini ITX Anakart

mini ITX anakart

Mini ITX anakartlar, anakart çeşitleri içerisindeki en küçük boyutlara sahip olan ve ATX anakartlara nazaran çok daha az giriş çıkış yuvası barındıran anakart kart çeşididir. Küçük boyutlarda kasaya sahip olmak isteyen ev kullanıcıları veya ofis çalışanları tarafından tercih edilir.  Bu tip anakartlarda 1 adet PCI yuvası, 2 adet Ram bellek girişi bulunur. Anakart üzerinde çip set soğutucuları genel çok ufak boyutlardadır. Ağır yük altında kullanılması pek tavsiye edilmez.

Atx Anakart, Micro Atx Anakart ve Mini ITX anakart arasındaki farklar;

ATX anakartlar daha büyük ve gelişmiş çipset soğutucularına sahip, yük altında kullanıma uygun, pci, sata ve ram slotları fazla olan anakartlar olup bu kartlar ağırlıklı olarak oyuncu bilgisayarları ve  işlem yükü fazla olan iş bilgisayarları gibi alanlarda tercih edilir.

Micro ATX anakartlar, Atx anakartlara oranla daha ufak çipset soğutucularına sahip, yük altında kullanıma kısmen uygun, pci, sata ve ram slotları daha az adetli anakartlar olup bu kartlar ağırlıklı olarak ev bilgisayarları ve  işlem yükü daha az olan ofis bilgisayarları gibi alanlarda tercih edilir.

Mini ITX anakartlar, diğer ATX anakartlara oranla çok daha ufak çipset soğutucusuna sahip, çok fazla yük altında kullanıma uygun olmayan, bir adet pci, 2 adet ram yuvasına sahip olan anakartlar olup bu kartlar ağırlıklı micro atx kartlarda olduğu gibi ev bilgisayarı ve ofis bilgisayarları gibi alanlarda tercih edilir.

Sonuç

Evet değerli okurlar Yukarıda incelediğimiz üç çeşit anakartın her birini genel anlamda tanımış olduk ve Anakart çeşitleri nelerdir sorusunun cevabını verebilecek bilgiyi kazandık. 

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.