Adliyelerin çalışma saati kaça kadar? Adliyelerin öğle arası saatleri
Reklam

Adliyeler saat kaça kadar açık?

Adliyelerin çalışma saatleri bulundukları illere göre farklılık göstermektedir. İstanbul’da bulunan adliyeler sabah 8:30’da açılır ve akşam 17:00’da kapanır. Ankara için konuşacak olursak saat 09:00’da açılır ve 17.30’da kapanır. Her adliyede mesai saatinden sonra bir nöbetçi savcılık ve bir de nöbetçi mahkeme bulunur. Bu şekilde vatandaşlar saat 17:00’dan sonrada Başsavcılıklara şikayet için başvurabilirler. Her adliyenin kendine ait belirlediği bir öğle molası saati dilimi vardır. Bazı adliyelerde bir (1) saat öğle molası kullanırken bazı adliyelerde yarım saat (otuz dakika) öğle molası kullanılabilmektedir.

Nöbetçi Adliye Çalışma Saati

Nöbetçi adliyelerin çalışma saatlerinde ise belirli bir saat aralığı yoktur. Nöbet 24 saat esasına dayalı olarak yerine getirilir. Ancak bu demek değildir ki nöbetçi olunan süre boyunca nöbetçi Cumhuriyet Savcısı yada nöbetçi Hakim adliyede duracak. Kolluk kuvvetleri Cumhuriyet Savcılarından alacakları talimatlar doğrultusunda hareket ettiklerin Cumhuriyet Savcıları 24 saat boyunca evinden de telefon ile talimat vermek suretiyle nöbetini yerine getirmeye devam eder. İş yoğunluğuna göre yeri geldiğinde sabahlara kadar nöbetçi yargı çalışanları adliyede bulunurken, yeri geldiğinde az olan iş yoğunluğu nedeniyle erken vakitlerde de adliyeden çıkış yapabilirler. Yani adliyelerdeki nöbetçi yargı çalışanları ortalama akşam saat 20:30 ve 21:00 saatlerine kadar iş yoğunluğu durumuna göre kalabilmektedirler.

Çalışma saatleri konusunda daha detaylı bilgiyi mutlaka ilgili adalet sarayı (adliye) personelinden sorunuz. Bu yazıda yer alan bilgilerden kaynaklı doğabilecek zararlardan dolayı site yönetimi ve yazarlarımız sorumluluk kabul etmemektedir. Mutlaka ilgili kurumdan bilgi isteyiniz.

Reklam
Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.