Adli Sicil ve Sabıka Kaydı Sildirme
Adli Sicil ve Sabıka Kaydı Sildirme
Reklam
Adli Sicil ve Sabıka Kaydı Sildirme
Adli Sicil ve Sabıka Kaydı Sildirme

Adli Sicil ve Sabıka Kaydı Sildirme

Adli Sicil ve Sabıka Kaydı Sildirme işlemi, Adli Sicil Bürolarından yada e-devlet üzerinden alacağınız adli sicil kaydınızda adli sicil kaydı vardır ibaresi yazılı ise kişinin cezanın infazını tamamlanmadığı veya Adli Sicil ve Sabıka Kaydı Sildirme işleminin yapılmadığı anlamına gelir.

Adli Sicil Kaydında Yer Alan İbareler

Adli sicil kaydında yer alan C ibaresi sicile işlenen cezayı ifade etmekte olup, cezanın kesinleştiği tarihi, hangi mahkemeden alındığı, miktarı ve suç tarihi gibi ibareleri içerir.

T ibaresi Tali Karar (Ara karar) anlamına gelmekte olup, sicilde yazılı cezaya ilişkin şartla tahliye yada infaz durdurma kararı alındığını gösterir.

Reklam

Y ibaresi ise yerine getirme fişi düzenlendiği ve cezanın yerine getirildiği ifade eder. Eğer birden fazla suçunuz varsa hangi cezanın yerine getirildiğini mutlaka kontrol etmenizde fayda var.

Adli sicil kaydı alıp evrakta sadece C ibaresi varsa ve siz o cezanızın infazını henüz tamamlamadıysanız (örneğin: Şartla tahliye edilmiş bir hükümlü mutlaka cezasının infazının tamamlanabilmesi için bihakkın tahliye tarihini beklemelidir.) adli sicil kaydınızı sildirme işlemini yaptıramazsınız.

Önemli Not:
Hapis cezalarında bihakkın tahliye tarihi itibariyle ceza yerine getirilir.

Adli Sicil ve Sabıka Kaydı Sildirme İşlemi

Para cezalarının ödenmesi yada hapse çevrilmiş ise yine bihakkın tahliye tarihi itibariyle ceza yerine getirilir.

Cezanın infazının tamamlanması durumunda İnfaz Büroları tarafından Adli Sicil İl yada İlçe Bürolarına yerine getirme fişi gönderilir. Bu yerine getirme fişi Adli sicil kaydınıza işlenir ancak bu işlenen kayıt Adli sicilde yer alan cezaya ait sabıkanızı otomatik olarak silmez.

Burada Adli sicilden almış olduğumuz evrakta Yerine getirme fişi yani Y ibaresi yoksa öncelikli olarak cezayı aldığınız mahkemenin bulunduğu Cumhuriyet Başsavcılığı İlamat İnfaz Bürosuna giderek yerine getirme fişinin onaylı bir suretini temin etmelisiniz. Sicil belgesinde Y ibaresi varsa her hangi bir yere gitmenize gerek yoktur.

Cumhuriyet Başsavcılığı İlamat İnfaz Bürosundan temin edilen onaylı Yerine getirme fişinin Ankara Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğüne gönderilmesi gerekir. Bunun için bir dilekçe yazmanız gerekmektedir.

Ankara Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü göndermiş olduğunuz dilekçenizi değerlendirecektir. En geç 10 gün içinde Adli sicil kaydınız silinecek ve arşive alınacaktır. Yeniden Adli sicil belgesi aldığınızda Adli Sicil kaydı yoktur ibaresi varsa kaydınız silinmiş anlamına gelir.

Adli sicil kaydı silindikten sonra arşive alınır. Arşiv kaydının silinmesi için de belirli şartlar vardır. Bu şartlarla ilgili makaleyi bir başka yazıda ele alacağız.

Adli sicil kaydının silinmesi için örnek bir dilekçe:

Adli sicil kaydı sildirmek için örnek dilekçe

İndirmek İçin Tıkla

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.