Reklam

Adblock nedir?

Adblock, izlenme ve reklam engelleyici bir eklentidir.

Nerelerde kullanılır?

Reklam

Adblock, Google Chrome, Opera, Safari, Firefox, Opera gibi tarayıcılarda eklenti olarak eklenir. Yine Android ve iOS platformlarında ücretsiz olarak eklenebilmektedir.

Ne işe yarar?

İnternet tarayıcısında reklamları engellemeye yarar. Bir web sayfasında yada YouTube dan video izlediğinizde onlarca reklam ile karşılaşırsınız. Belirli bir zamandan sonra reklamlardan illallah edersiniz. İşte Adblock eklentisi sayesinde bu reklamları görmekten kurtulmuş olursunuz.

Adblock, İnternet kullanıcıları için yararlı, ancak reklam veren yada reklam alan şirketler için zararlıdır. Çünkü reklam veren şirketler Adblock eklentisi ile zarar etmektedir. Yine web Masterlar da aynı şekilde reklam gösterimi olmadığı için gelir elde edememektedir.

Normal şartlarda bir web sitesi sadece 1.000 gösterim için en az 1 TL gelir elde etmektedir. Günde yüzbin yada milyon ziyaretçisi bulunan bir sitenin geliri 100 TL yada 1.000 TL ye varan kazançlar elde eder. Adblock kullanan ziyaretçiler de reklam gösterimi olmadığı için site sahipleri zarar etmektedir.

En büyük reklam şirketi olan Google neden Adblock eklentisini Chrome da kullanmaya müsaade ediyor diye soracak olursanız. Google, aslında kullanıcıları rahatsız etmeyen reklamların gösterilebilmesi için bu işi onayladığını düşünüyorum.

Bu arada Adblock eklentisine takılmadan Anti-Adblock script ile yazılan reklamlarda malware olduğu bu nedenle de kötü niyetli kişiler tarafından kişisel bilgilerinizin güvende olmadığına dair internette haberler okumaktayız.

Adblock, izlenme araçları ve reklamları kaldırdığı için veri kullanımı ve gezinme hızınızı da artırır. Bu sayede daha az kota harcamış olursunuz.

Netice olarak Adblock kullanıcı için faydalıdır. İstenmeyen reklamlar ve izlenme araçlarına elveda demek için bence Adblock eklentisi kullanılmalıdır.

Destek vermek istediğiniz siteleri, yada YouTube kanallarını güvenli seçerek reklamlara izinde verebilmenize olanak tanır.

Maalesef Bloger ve YouTubeber arkadaşların haddinden fazla reklam yayınlamaları ziyaretçileri Adblock kullanmaya teşvik ediyor. Bu sektörde reklam olmadan içerik üretmekte mümkün değil çünkü kazanç olmadan içerik olmaz.

Allah kolaylık versin. ?

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.