Ada Parsel Numarasından Tarla-Arsa Konumu Nasıl Bulunur
Ada Parsel Numarasından Tarla-Arsa Konumu Nasıl Bulunur
Reklam

Ada, Parsel ve Pafta Numarasından Tarla – Arsa Konumu Nasıl Bulunur?

Merhaba, bu yazıda internet üzerinden satılık, kiralık olan veya kendinize ait olan arsa veya tarlanın konumunu nasıl bulabileceğinizi anlatacağız. Ada, Parsel ve Pafta kelimlerinin ne anlama geldiğini aşağıda yer alan açıklama bölümünde bulabilirsiniz. Ada Parsel numarasından tarla, arsa konumu nasıl bulunur? Android, iOS işletim sistemlerinde ve internet tarayıcıları üzerinden ada ve parsel numarasından tarla veya arsa bilgilerini sorgulayabilirsiniz. Türkiye’de Ada Parsel Pafta numarasından Arsa – Tarla konumu nasıl bulunur? Haritada yer alan arsa veya tarlanın ada, parsel veya pafta numarası nasıl öğrenilir? Arsa veya arazinin kaç m2 olduğu nasıl öğrenilir?

Tapu ve kadastro işlemlerinde sıkılıkla kullanılan Ada numarası; basitçe imar planı üzerinde olan parsel topluluğunu ifade eder. İmar planlamada kullanılır ve tapu bilgilerini belirlemeyi kolaylaştırır.

Tapu ve kadastro işlemlerinde sıklıkla kullanılan Parsel numarası; Parsel kelimesi, imar ve tapu yasalarına göre sadece bir yapı yapılacak şekilde bölünmüş olan toprak parçasına verilen isimdir.

Reklam

Tapu ve kadastro işlemlerinde sıklıkla kullanılan Pafta numarası; Arazilerin teknik usuller doğrultusunda ölçülüp, belirlenmiş oranlarda küçültülerek haritaya çizilmesi ile belirli ölçekteki bu büyük haritalarda, plan veya modeli oluşturan her bir parçalardan birisidir.

Harita’da Tarla veya Arsa Konumu Nasıl Bulunur?

Harita üzerinde sahibi olduğunuz veya olmadığınız tarla ve arsanın ada, parsel ve pafta numaralarını öğrenebilirsiniz. Bunun yanında ada, parsel ve pafta bilgisine sahip olduğunuz bir tarlanın veya arsanın da harita üzerinden konumunu bulabilirsiniz. 

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün web sayfasına girerek Parsel Sorgu Uygulamasına giriş yapmanız gerekir. Parsel Sorgu Uygulaması sayfasına giriş yaptıktan sonra sayfanın hemen sol tarafında yer alan bölümden İl, İlçe ve Mahalle seçimini yaptıktan sonra ada ve parsel numarasını gerekli alanlara yazarak tarlanın veya arsanın konumunu harita üzerinden kolaylıkla görüntüleyebilirsiniz. Yine harita üzerinde yer alan herhangi bir tarlanın veya arsanın ada ve parsel numarasını öğrenmek için harita üzerinden ilgili arsanın veya tarlanın üzerine tıklayabilirsiniz.

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.