Bedelli Askerlik Şartları ve Başvuru Ücreti
Bedelli Askerlik Şartları ve Başvuru Ücreti
Reklam

2022 yılı Bedelli Askerlik Şartları ve Başvuru Ücreti

2022 yılı Bedelli Askerlik Müracaat Şartları ve başvuru ücreti konusunda merak edilen tüm bilgileri yazımızda sizler ile paylaşıyoruz. Yazımıza konu bedelli askerlik şartlarına ilişkin bilgiler Milli Savunma Bakanlığının web sayfasından derlenmiştir. 

Bedelli Askerlik Müracaat Şartları

a. Askerlik çağına girmiş yükümlülerden herhangi bir yaş sınırlandırması olmaksızın fiilî askerlik hizmetine başlamamış olmak.

b. Yoklaması olmayan yükümlüler için, yoklamaya esas sağlık muayenelerini tamamlayarak “Askerliğe Elverişlidir” kararı verilmiş olmak.

Reklam

c. Kura veya sınıflandırma işlemini müteakip bedelli askerlikten yararlanma hakkı elde edip de bu haktan vazgeçmemiş olmak.

ç. Askerlik çağına girdiği tarihten bedelli askerliğe müracaat tarihine kadar, bu tarih dâhil, herhangi bir dönemde yoklama kaçağı, saklı veya bakaya

kalanlar için bedelli askerliğe müracaat tarihinden itibaren iki ay içinde ödemesini yapmak ve kura veya sınıflandırma öncesi bedelli askerlikten vazgeçmemiş olmaktır.

Bedelli Askerlik Yararlanma Şartları

a. Askerlik çağına girdiği tarihten bedelli askerliğe müracaat tarihine kadar, bu tarih dâhil, herhangi bir dönemde yoklama kaçağı, saklı veya bakaya kalmamış olanlar için ödeme yaptığı tarihte geçerli olan Kanun’un 9’uncu maddesinin birinci fıkrasında belirlenen bedel tutarını, müracaat tarihinden itibaren iki ay içinde peşin ödemek.

b. Askerlik çağına girdiği tarihten bedelli askerliğe müracaat tarihine kadar, bu tarih dâhil, herhangi bir dönemde yoklama kaçağı, saklı veya bakaya kalanlar için ödeme yaptığı tarihte geçerli olan Kanun’un 9’uncu maddesinin birinci fıkrasında belirlenen bedel tutarı ile Kanun’un 9’uncu maddesinin yedinci fıkrasına göre belirlenen ek bedel tutarını, müracaat tarihinden itibaren iki ay içinde peşin ödemek.

c. Kura veya sınıflandırma işlemi sonucunda bedelli askerliğe seçilmek.

ç. Bir aylık temel askerlik eğitimini tamamlamaktır.

2022 Bedelli Askerlik Başvuru Ücreti

2022 yılı Eylül ayı itibari ile Bedelli askerlik hizmetinden faydalanmak isteyen vatandaşların 80.064,72 TL Bedelli Askerlik tutarı ödemesi yapması gerekir. Bedelli askerlik ücreti her 6 aylık dönemde enflasyon oranı kadar zamlanmaktadır. 2023 yılı Ocak ayında tekrardan enflasyon oranı kadar zam alacak olan Bedelli Askerlik Ücreti vatandaşlar için ödenmesi güç bir hale gelmiştir. 

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.