2018-2019 yılı eğitim öğretim ne zaman başlıyor? Kayıt nasıl yapılacak?
2018-2019 yılı eğitim öğretim ne zaman başlıyor? Kayıt nasıl yapılacak?
Reklam

2018-2019 yılı eğitim öğretim ne zaman başlıyor? Kayıt nasıl yapılacak?

2018-2019 yılı eğitim öğretim ne zaman başlıyor? Kayıt nasıl yapılacak?
2018-2019 yılı eğitim öğretim ne zaman başlıyor? Kayıt nasıl yapılacak?

Bu makalemizde 2018-2019 yılı eğitim ve öğretim yılının ne zaman başladığı, ne zaman sona erdiği, yarı yıl tarihini ve ilk defa kayıt yapacakların nasıl ve hangi evrakları hazırlamaları gerektiğine dair bilgilere yer vereceğiz. Umarım faydalı olur.

2018 – 2019 yılı eğitim ve öğretim yılı ne zaman başlıyor?

Yaz tatiline giren milyonlarca öğrencinin ve velilerin en çok merak ettiği konuların başında 2018-2019 yılı eğitim ve öğretim yılının ne zaman başlayacağıdır. Çünkü veliler iş hayatını, tatillerini ve hatta kiracı ise ev taşımasını bile çocuklarının okul sürelerine göre ayarlamaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgede Ülkemizde 2018-2019 yılı eğitim ve öğretim yılı 17 Eylül 2018 Pazartesi başlayacak, 14 Haziran 2019 tarihinde sona erecek.

Reklam

2018-2019 yılı eğitim ve öğretim yılı Yarı yıl tatili ise 21 Ocak 2019 Cuma – 1 Şubat 2019 Pazartesi tarihlerinde yapılacak

2018 – 2019 yılı eğitim ve öğretim yılı ilkokul 1. sınıf kaydı nasıl yapılır?

İlkokulda eğitim ve öğretim hayatına ilk defa başlayacak olan çocuklar ve aileleride maalesef büyük heyecan içerisindeler. 60-72 ayını dolduran her çocuk okula kayıt yaptırabilecektir.

Çocuklarını ilk defa okula kayıt yaptıracak olan ailelerin kayıt için gerekli olacak belgeleri hazırlaması gerekmektedir.

İlk defa okula kaydı yapılacak olan çocuğunuz için neler yapacağız sırasıyla yazalım.

Bilindiği gibi çocuğunuzun ilk ve orta öğretimde okuyacağı devlet okulu Milli Eğitim Bakanlığı tarafından elektronik ortamda otomatik olarak ikamet adresinize en yakın yere sistemden kaydediliyor.

E-Okul kayıt sorgulama işlemi için https://e-okul.meb.gov.tr/IlkOgretim/MEM/IOM00009.aspx adresini ziyaret edebilirsiniz.

Resimde de görüldüğü üzere çocuğunuzun kaydının yapılacağı okul ve okula ait telefon numarası yazılı olacaktır. Bizim burada yapacağımız tek şey okula gidip kayıt işleminin yapılmasıdır.

Okula gitmeden önce hangi belgeler hazır edilmelidir?

Bağlı bulunduğunuz İlçe Nüfus Müdürlüğünden alınmış Nüfus Kayıt Örneği evrakı

Çocuğa veli olacak olan anne veya babaya ait Nüfus Cüzdanı aslı ve fotokopisini mutlaka yanınızda götürmeniz gerekecektir.

Kaydı yapılacak olan çocuğunuzun Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,

Vesikalık fotoğraflar, (Okula göre fotoğrafın sayısı değişebilir)

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklama gereği kayıt sırasında velilerin her hangi bir ücret ödemeyeceği defaaten bildirilmiştir. 

Kaydı yapılan çocuğunuzun artık tüm işlemlerini https://e-okul.meb.gov.tr/ internet sitesinden takip edebilirsiniz.

Yeni eğitim ve öğretim yılının tüm öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve velilerimize hayırlı uğurlu olmasını teminni ediyorum.

Sevgilerimle..

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.